Gündem Haberleri

  Şemdinli’den yargılama yolu

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  15.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avukat Kemal Kerinçsiz, meslekten ihraç edilen eski Van Savcısı Sarıkaya’nın ’Orduyu aşağılama, Türk devletinin birliğini bozma’dan yargılanması için Adalet Bakanlığı’na başvurdu, reddedildi. 5. İdare Mahkemesi’ne açtığı dava da reddedildi. Ancak Danıştay 5. Dairesi kararı bozdu. Böylece Sarıkaya’ya kamu dava açılması gündeme gelecek.

  DANIŞTAY 5. Dairesi, meslekten ihraç edilen eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın Şemdinli İddianamesi nedeniyle yargılanmasına yol açabilecek ilginç bir karara imza attı.

  Protesto eylemleriyle tanınan Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Kemal Kerinçsiz’in Hürriyet’e verdiği bilgiye göre karar şu süreçte alındı:

  Avukat Kerinçsiz, Sarıkaya’nın, ’Orduyu aşağılama, Türk devletinin birliğini bozma, görevi kötüye kullanma ve gizliliği ihlalden’ yargılanması için 29 Mart’ta Adalet Bakanlığı’na başvurmuştu. Bakanlık, bu başvuruyu 9 Mayıs’ta reddetmişti. Kerinçsiz, bu karar için Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde açtığı dava da reddedilmişti. Kerinçsiz, idare mahkemesinin ret kararını Danıştay 5. Dairesi’nde temyiz etti. Danıştay, 1’e karşı 4 oyla idare mahkemesinin kararını bozdu. Kararda, yargı mensubuna soruşturma izni verilmemesine ilişkin işleme karşı açılan davanın kabul edilmesi, işin esasına girilerek bir karar verilmesi gerektiği belirtildi. Kararda, "İşlemin idari davaya konu olamayacağı gerekçesiyle davanın reddi yolunda verilen idare mahkemesi kararında hukuka uyarlık bulunmamaktadır" denildi.

  İLK ÖRNEK KARAR /images/100/0x0/55ea83b3f018fbb8f884f6a9

  Bu kararın ilk örnek karar olduğunu vurgulayan Kerinçsiz, şöyle konuştu:

  "Danıştay, hákim ve savcıların dokunulmazlık zırhını bu kararla kaldırdı. Yargının 4 ayda bu kararı alabilmiş olması çok önemlidir. Van Savcısı Sarıkaya’ya bu kararla ceza yargılamasının yolu açıldı."

  Danıştay bu kararıyla bakanlığın vatandaş şikayeti üzerine, yargı mensupları hakkında verilen, ’soruşturma açmama’ kararlarını da ’idari işlem’ sayarak, idari yargı yolunu açtı.

  Bu karar yeni adli yılda Ankara 5. İdare Mahkemesi’ne gönderilecek. İdare Mahkemesi’nin Danıştay kararına uyması durumunda Sarıkaya’ya, yargılanması talep edilen 4 suçun tamamı veya bir kısmından Adalet Bakanlığı’nca soruşturma ve kamu davası açılması gündeme gelecek. Şemdinli İddianamesi nedeniyle meslekten ihracına itirazı hálá Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun önünde bulunan Sarıkaya, sanık olabilecek. İdare mahkemesi ilk kararında direnirse, dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun önüne gelecek. Son sözü Kurul söyleyecek.

  Savcı Ferhat Sarıkaya'nın Şemdinli olayına ilişkin hazırladığı iddianamenin tam metni

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı