Gündem Haberleri

  Semazenden sonra şimdi de Fatih heykeli

  Umut ERDEM ANKARA
  04.02.2005 - 02:02 | Son Güncelleme:

  İstanbul’a dev semazen ve ışık topu anıtları yapılmasıyla ilgili tartışmalar sürerken Kültür ve Turizm Bakanlığı da İstanbul’a yedi metre büyüklüğünde Fatih Sultan Mehmet heykeli yapmak üzere kolları sıvadı.

  Güzel Sanatlar Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel, bakanlığın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Valiliği ile ortak çalışma yürüttüğünü belirterek, ‘Heykeli Haydarpaşa Mendireği’nin ucuna yerleştirmeyi planlıyoruz’ dedi.

  Fatih Sultan Mehmet heykelini özellikle İstanbul’un fethinin 552. yıldönümü olan 29 Mayıs 2005’e yetiştirmeye çalıştıklarını aktaran Tokel, fakat bu tarihin 2005’in ortalarına doğru sarkabileceğini dile getirdi. Tokel, heykelin maliyeti konusunda kesin bir rakamın olmadığını dile getirerek şunları söyledi: ‘Gelen projeleri yeni kurulacak olan bir komisyon tarafından değerlendireceğiz. Kurul önümüzdeki çarşamba günü toplanacak ve kesin tarihler belirlenecek. Daha sonra kurulumuz ilk elemeleri yapacak. Elemeleri kazanan proje sahiplerinden çalışmalarını maket halinde sunmalarını isteyeceğiz. Kesinleşen proje sonrasında maliyet ortaya çıkacak.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı