Gündem Haberleri

  Selin ardından define çıktı

  NEVŞEHİR, (DHA)
  29.05.2010 - 12:34 | Son Güncelleme:

  KAPADOKYA bölgesinde ilk Hıristiyanlar'ın daha güvenli bir ortamda yaşamak amacıyla yumuşak tüf kayalara oyduğu yeraltı kent yerleşimlerine sahip Nevşehir merkeze bağlı Kaymaklı Beldesi'nde, dere ıslah çalışmaları sırasında tarihi mezarlar ortaya çıkartıldı.

  İŞTE O ANIT MEZARLAR / WEB TV

  S. 5 ve 6'ncı yüzyıllara ait olduğu belirlenen mezarların içerisinden çıkan değerli bazı eşyalar Nevşehir Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

  Nevşehir'in en fazla turist çeken merkezlerinden biri olan Kaymaklı Beldesi'nde sık sık meydana gelen su baskınlarının önünü kesmek amacıyla DSİ Kayseri 12'nci Bölge Müdürlüğü tarafından dere ıslah çalışmaları başlatıldı. İşi üstlenen müteahhit Şakir Derer ve ekibi, Kaymaklı Beldesi'nin Bekirağa Mahallesi'nde, Özlüce Köyü yolu üzerinde bulunan derede ıslah çalışmaları yapıldığı sırada, iş makinesinin kepçesi tarihi bir mezarı ortaya çıkardı. Çalışmalar bunun üzerine durduruldu. Mezarın içinde, kemik parçalarının yanı sıra bronz bilezik, saç iğneleri ve gümüş yüzüklerle birlikte bir avuç dolusu cam boncuk bulundu. Eserler Nevşehir Müzesi yetkililerine teslim edildi.
  Müze Müdürü arkeolog Ertuğrul Murat Gülyaz, tarihi mezarların içerisinde bulunan eserlerin M.S. 5 ve 6'ncı yüzyıllara ait olduğunu belirledi. Yapılan incelemeler sırasında bölgede başka tarihi mezarların da bulunduğu belirlendi. Ortaya çıkan mezar kalıntılarının Kaymaklı yeraltı kentinde yaşamlarını sürdüren insanlara ait olabileceği tahmin edilirken, Nevşehir Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek çalışmalarla o dönemde bölgede yaşayan insanların sosyal, ekonomik ve kültürel değerleri ile de ilgili önemli bilgilere ulaşılması bekleniyor.                        
               

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı