Gündem Haberleri

  Selçuk Rektörü'nden operasyon haberlerine tepki

  A.A.
  05.01.2006 - 12:48 | Son Güncelleme:

  Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, SÜ ile ilgili yolsuzluk iddiaları konusunda, ”Operasyon lafına çok şaşırdım. Hesabını veremeyeceğimiz hiçbir işimiz yok” dedi.

  Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, bugün bir gazetedeki “YÖK'ten Selçuk'a büyük operasyon” başlıklı haberle ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversiteleri hakkında “operasyon” adı verilecek bir çalışmanın bulunmadığını belirterek, “Böyle bir operasyondan benim haberim yok. YÖK'ün bir incelemesi var” diye konuştu.

  YÖK'e şikayet mektuplarıyla iletilen konulara ilişkin Maliye Bakanlığı'nın da kendilerini denetlediğini, YÖK'ün denetlemesinin ise sürdüğünü ifade eden Okudan, şunları kaydetti:  “Göreve geldiğimden bu yana, değişik kurumlardan bizi denetlemeye gelenler var. Denetlemelerin nedeni şu: Rant çevrelerinin rantını bozuyorum. Kızanlar var. Bizi sevenler de var, sevmeyenler de var. Denetlemelerin nedeni bunların yazdığı şikayet mektupları.
  YÖK'ün burada bir operasyon yaptığı yok. Bizim hakkımızda bazı şikayetler oldu. Onlar da incelemelerini yapıyor. Kesinleşmiş bir suç yok. Denetlemesini bitiren tek kurum Maliye Bakanlığı. Maliye Bakanlığı'nın denetlemesinden sonra bize bir rapor geldi ve biz onun gereğini yaptık.”

  Kanunsuz hiçbir işlerinin olmadığını belirten Okudan, üniversitelerinde öğrencilerden usulsüz para toplandığı iddialarına ilişkin, “Bizimle birlikte 50 üniversite, öğrenciden para alıyor. Bunların nereye harcandığının belgeleri elimizde var. Her şeyin hesabını veriyoruz, vermeye de hazırız. Kanunsuz hiç bir işim yok” diye konuştu.

  “ÜNİVERSİTENİN ÇAĞDAŞLAŞMASI BİRİLERİNİN HOŞUNA GİTMİYOR'

  Üniversiteyi kurumsallaştırdıklarını, ancak birilerinin bundan hoşlanmadığını savunan Okudan, şunları kaydetti:
  “Üniversitenin ileriye gitmesi, çağdaşlaşması bazı kişilerin hoşuna gitmiyor. Tek bir hedefimiz var SÜ'yü geliştirmek. Birileri rektör çalışmasın, eski düzen devam etsin istiyor. Birilerinin işine çomak sokuyoruz, bundan dolayı da kızanlar oluyor. Burası çok büyük bir üniversite, her anlayışa sahip insan var. Ben hiç kimseyi ve kurumu suçlamak istemiyorum. Ama kimlerin işinin, menfaatinin bozulduğunu araştırırsanız bize karşı olan grupları da bulabilirsiniz. Bu suçlamalar, değişik zamanlarda gazetelerde, internet sitelerinde çıktı. Bu iddialarla ilgili olarak biz gereken bilgileri veriyoruz.”

  YÖK'ün denetlemesinin henüz bitmediğini söyleyen Okudan, “YÖK'ün denetlemesi sürüyor. Kesinleşen bir şey yok. YÖK, bir tek beni denetlemiyor. YÖK'ün görevidir. Bütün üniversitelerden gelen ihbarlar ve şikayetler değerlendirilir ve denetlenir. Araştırırsanız denetlenen bir sürü üniversite var. Tabii ki denetlenecek” dedi.
  Bugün bir gazetede, SÜ'deki yolsuzluk iddialarıyla ilgili ayrıntılara ve YÖK'ün SÜ'de geniş çaplı soruşturma başlattığına ilişkin haber yayınlanmıştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı