Gündem Haberleri

  Selçuk: Hukuk çağın gerisinde kaldı

  Hürriyet Haber
  16.11.2001 - 18:50 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, ``Türkiye, hukuk yarışında çağın gerisinde kalmıştır`` dedi. ``Ekonomideki gerilemeyi telafi etmek mümkündür ancak hukuk alanındaki gerilemeyi telafi etmek çok zordur`` diyen Selçuk, ``Eğer Türkiye, Avrupa ve yaşadığımız çağla bütünleşecekse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin kararlarını ve uygulamalarını benimsemelidir. Türkiye, bilimsel ve çağdaş hukuk sistemini kabul etmelidir. Mevcut hukuk sistemini çağın gereklerine uygun olarak geliştirmelidir`` diye konuştu.

  Sami Selçuk, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi`nce Süleyman Demirel Kültür Merkezi`nde düzenlenen ``Hukuk Reformu`` konulu konferansta, Türkiye`nin hukuk alanındaki ilk ve önemli atılımlarını, Cumhuriyet`in kuruluş yıllarında gerçekleştirdiğini kaydetti. Bu dönemde birçok kanunun, hukuk alanında ileri ülkelerden alındığını belirten Selçuk, şöyle konuştu:

  ``Örneğin, Medeni Kanunu İsviçre`den, Ceza Kanunu İtalya`dan alındı. Çünkü, bu ülkelerdeki kanunlar, o dönemin en ileri kanunlarıydı. Cumhuriyet`in ilk yıllarında kanunlar yeterliydi. Ancak,artık kanunlar ve uygulamalar yetersiz kalmaktadır. Hukuk alanında acil reforma ihtiyaç vardır. Kanunlarımızın birçok maddesi çağdışıdır.Bu nedenledir ki, Türkiye, hukuk yarışında çağın gerisinde kalmıştır. Türkiye`de hukuk, bilimden uzak olarak uygulanmaktadır.`` 

  Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne (AB) giremeyişinin en önemli nedeninin, hukuk kurallarındaki farklılıklardan kaynaklandığını savunan Selçuk, ``Türkiye, Avrupa Birliği`nin kavşağında bekliyorsa bu, herşeye rağmen ekonomide iyi olmasındandır. Ama, hukuk konusunda zayıfız. Bu hukuk sistemiyle AB`ye giremeyiz`` dedi.

  ``Ekonomideki gerilemeyi telafi etmek mümkündür, ancak hukuk alanındaki gerilemeyi telafi etmek çok zordur`` diyen Selçuk, ``Eğer Türkiye, Avrupa ve yaşadığımız çağla bütünleşecekse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin kararlarını ve uygulamalarını benimsemelidir. Türkiye, bilimsel ve çağdaş hukuk sistemini kabul etmelidir. Mevcut hukuk sistemini çağın gereklerine uygun olarak geliştirmelidir`` diye konuştu.

  ``TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI``

  Selçuk, Konya gezisi kapsamında Valilik ve Adliye`yi ziyareti sırasında, gazetecilerin AB üyeliği konusundaki soruları üzerine de şunları kaydetti:

  ``AB`ye girmek zorunda olan Türkiye`nin, üzerine düşeni yapmadığını defalarca söyledim. (Tren bu seferlik kaçmıştır) demiyorum, ama elimizi çabuk tutmalıyız. Aday olan tüm ülkelerden aynı şeyler istendi. Onlara farklı, bize farklı olmadı. AB`ye girmek isteyen 13 ülkeden üzerine düşeni yapmayan, gerekli kararları almayan ve uygulamayan tek ülke Türkiye`dir.``

  TBMM`deki Anayasa değişiklikleri sırasında, AB ile ilgili uyum yasalarının çıkarılması konusunda defalarca uyarıda bulunduğunu hatırlatan Selçuk, ``Her zaman Devlet Güvenlik Mahkemeleri`nin kaldırılması gerektiğini söyledim, kimse bizi anlamadı. Yapılacaklar, bundan sonra iyi yapılmalı`` diye konuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı