GeriGündem Selanik'te Altın Şafak protestosu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Selanik'te Altın Şafak protestosu

Selanik'te Altın Şafak protestosu
refid:20872670 ilişkili resim dosyası

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Selanik’te aşırı sağcı grup Altın Şafak Partisi üyelerinin eylemiyle karşılaştı.

Bahçeli, Yunan hükümetinin aldığı yoğun güvenlik önlemi sayesinde eylemcilerle karşı karşıya gelmedi. Batı Trakya’nın ardından karayoluyla Selanik’e geçen Bahçeli’nin güzergâhında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Selanik Başkonsolosluğu’nun önü araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Aşırı ırkçı Yunanlılar, başkonsolosluğa yakın bir noktaya gelerek, sabah saatlerinden itibaren gösterilere başladı. Altın Şafak Partisi üyesi Yunanlılar, “Katil Türkler defolun” sloganları attı.

Neden tamamlanmadı

Balkan turunun ikinci gününde Selanik’e gelen Bahçeli’yi Başkonsolos Tuğrul Biltekin, “Cumhuriyetin ilk başkonsolosluğuna hoşgeldiniz” diyerek karşıladı. Biltekin, Atatürk’ün müzeye dönüştürülen doğduğu evin restorasyon aşamasında olduğunu kaydederek, “Müze Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait. Ama envanteri bizim üzerimizde” dedi. Bahçeli, müzedeki çalışmaların neden tamamlanmadığını sordu. Biltekin, müzede Topkapı, Dolmabahçe sarayları ile Anıtkabir’den getirilen çok değerli eserler bulunduğunu, bunların Kültür Bakanlığı tarafından envanterinin çıkartıldığını vurgulayarak, müzenin yeni bir konsept ile faaliyete geçeceğini anlattı. Başkonsolosun Selanik’te açık olmayan iki cami bulunduğunu belirterek, “İsterseniz bunlardan birini veya ikisini de ziyaret edebiliriz” sözleri üzerine Bahçeli, “Dışarıdakilere bir cevap olsun diye camiye gidelim” dedi. Bahçeli, daha sonra programında olmamasına karşın Alacaimaret Camisi’ni gezdi.

Talihi değiştirdi

Görüşmenin ardından Bahçeli, Başkonsolosluğun yanında bulunan Atatürk’ün Evi’ni ziyaret etti. “Çok duygulandım. Yol boyunca arkadaşlara sordum, ne kadar kaldı” diyen Bahçeli, anı defterine şunları yazdı:  “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin öncüsü Gazi Mustafa Kemal 131 yıl önce bu evde dünyaya gözlerini açmıştır. Anadolu’nun üzerine çöken umutsuzluk dalgası, Selanik’ten esen cesaret ve mücadele ruhu tarafından dağıtılmış ve etkisizleştirilmiştir. Anadolu’nun semalarını aydınlatacak işgal ve esaret zincirlerini kıracak yüksek irade buradan yola çıkmış ve milletimizin ters giden talihini değiştirmiştir. Selanik ve bu ev milletimizin gönlünde tarihi kıymet ve bilincini hiç kaybetmemiş, bundan sonra da kaybetmeyecektir. Bu şehirde Mustafa olarak doğan son vatanımızda Atatürk olarak hakka yürüyen Gazi Mustafa Kemal’in geride bıraktığı emanetlere sahip çıkacağımızdan ve üzerine leke sürdürmemek için her gayreti göstereceğimizden herkes emin olmalıdır.”          

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle