Gündem Haberleri

  Selahattin Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında….

  Ceylan SEVER / İSTANBUL
  12.01.2018 - 14:31 | Son Güncelleme:

  434 gündür başka suçtan tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Cumhurbaşkanı’na hakaret'' suçundan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nce yargılandığı davada ilk kez hakim karşısına çıkıyor. Başka suçtan tutuklu bulunan Demirtaş, cezaevine konulduğu Kasım 2016'dan bu yana ilk kez bir duruşmaya katıldı.

  Selahattin Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında….Duruşmaya HDP’li ve CHP’li milletvekillerinin dışında Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da katıldı.

  38. Asliye Ceza Mahkemesi’nin salonunun küçük olması nedeniyle duruşma 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

  Adliye içinde ve dışında geniş güvenlik önlemi alındı. Selahattin Demirtaş, duruşma salonuna getirildi. Demirtaş'ın kilo verdiği görüldü. 

  Duruşmaya, Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Ertuğrul Kürkcü, Celal Doğan, Ahmet Yıldırım ve Pervin Buldan, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Hilmi Yarayıcı ile bazı konsolosluklardan temsilciler de izleyici olarak katıldı.
  Selahattin Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında….

  İddianamede, Demirtaş hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Selahattin Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında434 gündür başka suçtan tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Cumhurbaşkanı’na hakaret'' suçundan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nce yargılandığı davada ilk kez hakim karşısına çıkıyor. Başka suçtan tutuklu bulunan Demirtaş, cezaevine konulduğu Kasım 2016'dan bu yana ilk kez bir duruşmaya katıldı.

  Selahattin Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında….
  Duruşmaya gelenler adliye önünde “Selahattin Demirtaş onurumuzdur”, “HDP umuttur, umut dimdik ayakta” şeklinde sloganlar attı. Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş da salona geldi. 

  KİMLİK TESPİTİ YAPILDI

  Duruşma Saat 14.30’da Selahattin Demirtaş’ın kimlik tespiti ile başladı. Evli ve 2 çocuğu olduğunu, kaydeden Demirtaş, avukat ve milletvekili olduğunu söyledi.

  İZLEYİCİLER: "BAŞKAN YELEK YAKIŞMIŞ"

  Kimlik tespitinin devamında katip tarafından adresi sorulan Sanık Demirtaş, Edirne’de oturuyorum" dedi. Telefon numarasının sorulmasına da sanık Demirtaş, Dışarı da kaldı" şeklinde cevap verdi. Demirtaş’ın bu cevapları salonda gülüşmelere neden oldu. Demirtaş, duruşma salonunun sıcak olması nedeniyle izin isteyerek ceketini çıkardı. Demirtaş’ın ceketini çıkarmasıyla içindeki yeleğini gören izleyiciler Başkan yelek yakışmış" dedi. Demirtaş da eşini göstererek Başak’a söyleyin" dedi. Başak Demirtaş ise gülümseyerek İlk iltifatlar bana" diye cevap verdi.

  "14 AYDIR İLK DEFA HAKİM KARŞISINA ÇIKIYORUM"

  Söz alan Demirtaş Bu davada tutuksuz olarak yargılandığım halde tutukluluk şartlarında yargılamam yapılmamaktadır. 14 aydır ilk kez hakkımda açılmış dava kapsamında hakim karşısına çıkıyorum. Hakkımda 20’den fazla dava dosyasında tek bir defa hakim karşısında savunma yapma şansı buluyorum. 3’ü mahkemeniz tarafından olmak üzere toplam 97 duruşma yapılmıştır. Bunların tamamı gıyabımda gerçekleşmiştir. 20 civarında da SEGBİS ile ifade alınması dayatıldı. İddianamenin okunamayacağı ve hakkımda suçlama yapılamayacağına ilişkin 2 temel itirazım vardır. Bunlardan birincisi dokunulmazlığımızın usulüne aykırı olarak kaldırıldığı ve halen dokunulmazlığımızın devam ettiği yönündeki iddiamızdır. İkincisi ise, Anayasa’nın 83/1 maddesinde düzenlenen mutlak dokunulmazlık dediğimiz sorumsuzluk düzenlemesidir" dedi.

  "BİNALİ YILDIRIM KADAR DOKUNULMAZLIĞIM VAR"

  Hala dokunulmazlığım devam ediyor ve yasama sorumsuzluğum devam ediyor." Demirtaş Bir milletvekilinin dokunulmazlığı usulüne uygun kaldırılması lazım" diye konuştu. Demirtaş, Anayasa’nın milletvekilleriyle ilgili yasama dokunulmazlığı ve sorumsuzluğuna ilişkin ayrıntılı yasa maddelerini okuyarak, "Milletvekilinin dokunulmazlığı meclis kararıyla kaldırılır. Bu konu meclis iç tüzüğünde ifade edilmiştir. Bizim dokunulmazlıklarımız içtüzüğe aykırı olarak kaldırıldığı için Anayasa aykırıdır. Demokratik parlamenter sistemlerde 230 yıldan beri milletvekili dokunulmazlığı milletvekillerinin rahat çalışabilmesi için konulmuştur" diye konuştu. Dokunulmazlığın milletvekili olduğu sürece devam ettiğini kaydeden Demirtaş, 16 Mayıs 2016 tarihinde yapılan düzenlemeyle bizlerin dokunulmazlığı geriye dönük olarak kaldırılmıştır. Burada bir ucubelik var. Özellikle HDP’li vekillerin tutuklanması için yapılmış siyasi bir işlemdir. Benim halen Başbakan Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var. Size hakaret etsem hakkımda bir işlem yapamazsınız. Sadece fezleke hazırlayıp meclise gönderirsiniz. Buradan kaçmaya çalışsam hiç kimse bana dokunamaz. Dokunulmazlıklar geriye doğru değil, ileriye doğru kalkar. Uyduruk rezil bir düzenleme yaptılar. Davanın durdurulmasını talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

  "ANAYASA MAHKEMESİ’NDE YARGILANMAMIZ GEREKİR"

  Türkiye’de yapılan ilk Cumhurbaşkanı seçimde 3 adaydan biriydim. Şikayetçi ise, diğer bir başka adaydı. Böylesi bir dosyada Asliye Ceza Mahkemesi ne yapsın? Bu yük Ağır Ceza ve Asliye Ceza Mahkemelerine bırakılmasın. MİT müsteşarının yargılandığı gibi yüce divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmamız gerekir. Konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımanızı talep ediyorum" dedi. ÿÿ

  “SANIĞIN CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

  DEMİRTAŞ DURUŞMAYA GELMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ

  Bu arada hakim Hasan Arı, duruşmayı bitireceğini söylemesi üzerine sanık Demirtaş da şunları söyledi: Anayasa Mahkemesi’ne göndermeyecekseniz dosyayı ben hala savunma yapmadım. Bir sonraki celse SEGBİS diyecekseniz kesinlikle kabul etmiyorum. Burada olmak istiyorum" dedi.

  DEMİRTAŞ’IN BİR SONRAKİ DURUŞMADA DA HAZIR BULUNDURULMASINA KARAR VERİLDİ

  Mahkeme, sanık ve avukatlarının Anayasa’ya aykırılık hususundaki taleplerinin değerlendirilmesine karar vererek, bu konuda taraflara yazılı beyanlarını bildirmeleri için süre verdi. Sanık Demirtaş’ın bir sondaki duruşmada hazır bulundurulması için Cezaevine yazı yazılmasına hükmeden mahkeme, duruşmayı Mayıs ayına erteledi.

  Selahattin Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında….

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı