Gündem Haberleri

  Şel-Şepik şikayetine takipsizlik kararı

  Hamit ERKUT/YÜKSEKOVA (Hakkâri), (DHA)
  07.02.2006 - 15:36 | Son Güncelleme:

  Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde ‘şel-şepik’ olarak adlandırılan halk oyunları ekiplerinin giydiği kıyafetlerin PKK'lı teröristlerinkine benzediği için yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

  Yüksekova 21'inci Sınır Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdal Akpınar, geçen yıl, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Gazi İlköğretim Okulu halk oyunları ekibinin giydiği ‘şal şepik’ olarak kıyafetlerin PKK'lı teröristlerle büyük benzerlik gösterdiğini belirterek okul Müdürü Ali Özkan ile folklor eğitmeni Abdullah Göngör hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

  Yüksekova Cumhuriyet Savcılığı’nca bugün verilen karara göre Cumhuriyet Bayramı töreninde folklor ekibindeki erkek öğrencilerine yerel kıyafet giydiren Okulu Müdürü Ali Özkan ile folklor eğitmeni Abdullah Göngör’e yönelik suç unsuru bulunmadığı belirtildi.

  Dava avukatı Erdal Aydın, adeletin yerini bulduğunu ancak, halk oyunları oynayan çocukların şevkinin kırıldığını söyledi. Bu durumun kendilerini üzdüğünü belirten avukat Aydın, “Bundan sonraki çabamız çocukları ikna edip tekrar bu tür kültürel çalışmalarını devam etmelerini sağlamaktır” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı