Gündem Haberleri

  Sel mağduru Mersin hala endişeli

  Hürriyet Haber
  05.12.2001 - 13:40 | Son Güncelleme:

  Şiddetli sağanak yağış ve sel baskınları nedeniyle üç kişinin hayatını kaybettiği Mersin'de endişeli bekleyiş sürüyor.

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, kentin selden zarar gören bölgelerinde incelemelerde bulunarak, çalışmaları denetledi.  Sağanak yağış yüzünden taşan Müftü Deresi`ndeki çalışmaları izleyen Belediye Başkanı Özcan,dere kenarından geçen kanalizasyon borularının tehlike altında olduğunu söyledi.

  Kanalizasyon borularının kırılarak, atıkların dereye dökülmemesi için kenarlarını kaya ve molozlarla doldurma çalışmalarına ağırlık verildiğini belirten Özcan, "Mersin`de son 50 yılın en büyük felaketlerinden birini yaşıyoruz. Sel sonucu taşan Müftü Deresi`nin ıslahı, maliyet açısından sorun oluyor. Bu konuda Ankara`dan destek bekliyoruz" dedi.

  Meteoroloji verilerine göre, önümüzdeki günlerde 3 gün süreyle sağanak yağış beklendiğini ifade eden Özcan şöyle devam etti:

  "Yağmur beklentisi bizi endişelendiriyor. İnşallah Meteoroloji yanılır. Sağanak yağış başlar ve Müftü Deresi taşarsa çok kötü olur. derenin kenarlarına yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda istinat duvarı yapılması gerekiyor. Bunun için 15-20 trilyon liraya ihtiyacımız var. Sorunlarımızı, Mersin`e incelemeye gelen bakanlarımıza ilettik."
     
  VATANDAŞA UYARI
     
  Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan, yağmur beklentisi nedeniyle vatandaşları da uyardı.      Vatandaşların, yardım alabilmek için evlerine dolan suları boşaltmadığını ve tespit yapılmasını beklediğine dikkati çeken Başkan Özcan, "Tekrar sağanak yağmur başlarsa, zemin katları su dolu olan evlerde can kaybı olabilir. Bunun için vatandaşların gerek bizim aracılığımız, gerekse kendi çabalarıylavlerindeki suyu en kısa zamanda boşaltmaları gerekir. Bizim de bu konuda yoğun çabalarımız var" dedi.

  Özcan, yatacak yeri olmayan vatandaşların Kriz Masası`na başvurmaları halinde, kamuya ait sosyal tesislerde konuk edilebileceklerini de kaydederek, bu konuda talepte bulunan vatandaşlara yardımcı olduklarını ifade etti.

  Göreve başladıkları günden bu yana şehrin altyapısına önem verdiklerini ve gerekli yatırımları yaptıklarını belirten Özcan, şöyle konuştu:

  "Eğer 20 kilometre uzunluğunda yağmur suyu drenaj çalışması yapmasaydık, felaketin boyutu daha kötü olurdu. Bu bizi az da olsa sevindiriyor. Vatandaşlar, kentin altyapısından şikayet ediyor. İlk yağıştan hemen sonra, yaptığımız çalışmanın etkisiyle sular kısa sürede çekildi. Ancak yaşadığımız sel felaketi de, kentin altyapısının önümüzdeki 50 yılı kapsayacak şekilde yapılması gerektiğini gösterdi."

  FELAKETİN SORUMLUSU BELEDİYE

  Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şubesi Başkanı Melih Baki, "Son günlerde yaşanan feleketler, kentleşmeden sorumlu belediyelerin yapmış oldukları günü birlik makyaj hizmetlerinin çöküşüdür`` dedi.

  Baki, Mersin`de yaşanan sel felaketini değerlendirdi ve "doğadan alınarak imara açılan yerlerin sele uğramalarının normal karşılanması gerektiğini" ifade etti.  Son günlerde kış koşulları nedeniyle değişik bölgelerde yaşanan felaketlerin birbirine benzediğini kaydeden Baki, şunları söyledi:

  "Bu olaylar, oy hesaplarıyla doğadan alınarak ulufe gibi imara açılan yerlerin, doğa tarafından geri alınmasıdır. Sürekli tekrarlananbu olayların 21. asırda ülkemizin büyük kentlerinde de felakete dönüşmesi, mevcut yerel yönetimlerdeki kadro yetersizliği, bilim ve teknoljiye dayanmayan hizmetlerin sonucudur. Doğanın milyonlarca yılda oluşturduğu ve kritik yağış dönemlerinde doğal drenaj olarak kulandığı boşaltım sistemlerinin yağmalanması, bu feleketlere temel etken olmaktadır."

  985 MİLYAR LİRA YARDIM GÖNDERİLDİ

  İçel Valiliği İl Kriz Merkezi Başkanı ve Vali Yardımcısı Mehmet Demir, sel felaketinde, merkezde 42 mahalle ile Tarsus ve Erdemli ilçelerinde de birçok binanın bodrum ve zemin katlarının su altında kaldığını bildirdi.

  Kriz Merkezi Başkanı Demir`in yaptığı yazılı açıklamada, sağanak yağıştan dolayı il merkezindeki Müftü, Çavuşlu, Deliçay dereleri ile beldelerdeki dere yataklarının yükselmesi ve Toros dağlarındaki yağışların sel afetine neden olduğu bildirildi.

  Açıklamasında, Merkezde 42 mahalle ile Tarsus ve Erdemli ilçelerinde birçok binanın bodrum ve zemin katlarının su altında kaldığını bildiren Demir, Mezitli, Davultepe, Kuyuluk, Tece, Tömük, Kızkalesi, Kazanlı, Adanalıoğlu ve Fatih beldelerinde de büyük hasarınmeydana geldiğini kaydetti.

  Tarım alanlarının su altında kaldığını, yol, köprü, drenaj, isale, elektrik ve iletişim hatlarının tahrip olduğunu ifade eden Demir, şu bilgileri verdi:

  "Mezitli, Tece ve Davultepe beldelerinin içme suyu şebeke hatlarının tahrip olması nedeniyle il merkezinden su tankerleriyle içme suyu verilmektedir. Çöken karayollarında ekipler, yol yapım çalışmalarını sürdürmektedirler. Fındıkpınarı beldesine bağlı Sarılar Köyü`nde heyelan meydana gelmiş olup, 14 ev boşaltılmıştır. Bölgeye kışlık çadır gönderilmektedir.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Sekreterliği`nce 400 milyar, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Acil Afet Yardım Fonu`ndan da 200 milyar lira yardım gönderilmiştir. Daha önce Silifke, Anamur, Bozyazı, Gülnar ve Aydıncık ilçelerinde meydana gelen sel afetinde de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Sekreterliği`nden 185 milyar, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Acil Afet Yardım Fonu`ndan da 200 milyar gönderilmiş olup, bugüne kadar toplam 985 milyar lira yardım gönderilmiştir."

  Demir, yaraların sarılması amacıyla başlatılan kurtarma ve hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi`nce (MESKİ) yaptırılan analizlerde, sularda kimyasal ve bakteriyolojik kirlenmenin olmadığını ifade etti.

  Bu arada Şırnak'ın Cizre İlçesi`nde yağan yağmur nedeniyle çok sayıda evi su bastı.  Belediye yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2 günden beri devam eden sağanak yağış nedeniyle ilçe merkezindeki bazı yollarda çökme meydana geldi. Çökme nedeniyle, belediyeye ait bir kamyon, Nusaybin Caddesi Terminal mevkiinde devrildi. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. 

  Düzce`de ise aşırı yağışlar sonucu merkeze bağlı Aydınpınar Köyü yakınlarındaki Uğur Deresi Köprüsü yıkıldı.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı