GeriGündem Sel hayatı felç etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sel hayatı felç etti

Sel hayatı felç etti
refid:19777807 ilişkili resim dosyası

Ege ve Akdeniz'de yağışlar hayatı felç etti. Büyük Menderes Nehri taştı, Serik'e ulaşım sağlanamıyor.

Antalya'nın Serik İlçesi'nde dün akşam saatlerinden beri etkili olan şiddetli yağmur ve fırtına, yaşamı olumsuz etkiliyor. Yağmur nedeniyle Köprüçay Irmağı'nın taşması sonucu, ırmak kenarındaki çok sayıda restoran ve evi su bastı. Taşkın nedeniyle dünyaca ünlü tarihi Aspendos Tiyatrosu'na giden yol da trafiğe kapandı.

Antalya'da geçen salı günü akşam saatlerinde başlayan ve dün gece şiddetini artıran yağmur, taşkınlara neden oldu. Son 24 saat içerisinde metrekareye 136 kilogram yağmurun düştüğü Serik İlçesi'nde Köprüçay Irmağı taştı. Taşkın nedeniyle ırmak kenarındaki restoran ve evleri su bastı. Taşkında tarım alanları ve pek çok sera ile tarihi Aspendos Tiyatrosu'na giden yol da tamamen sular altında kaldı. Anadolu Ateşi gösterilerinin yapıldığı ve Mustafa Erdoğan'ın sahibi olduğu Arena Gösteri Merkezi'nin girişini de su bastı. Yollar kapandığı için bölgeye ulaşım sağlanamıyor.

TÜRKİYE'DEN KAR MANZARALARI / FOTO GALERİ

FELAKET BÖLGESİNDE ÖNLEM ALINDI   

9 Ekim 2011'de 4 kişinin yaşamını yitirdiği ve 2 kişinin de kaybolduğu sel felaketinin yaşandığı Abdurahmanlar Beldesi'nde de taşkınlar etkili oldu. Bölgedeki tarım arazileri ve seralar kısmen zarar gördü. Abdurrahmanlar Belde Belediyesi, yeni bir felaketin yaşanmaması için bölgede önlem aldı. Gün boyunca kapanan dere ağızlarını açan ekipler, olası taşkınların önüne geçti. Abdurrahmanlar Belediye Başkanı CHP'li Yusuf Gizli, bölgedeki tüm derelerin Aksu Irmağı'na yönlendirildiğini kaydetti.

FİNİKE'DE NARENCİYE BAHÇELERİ ZARAR GÖRDÜ

Antalya'nın Finike İlçesi'nde de yağmur ve fırtına etkili oluyor. Türkiye'nin narenciye deposu Finike'de yağmurla birlikte etkili olan fırtına, portakal bahçelerine büyük zarar verdi. Finike Meyve Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Ömer Faruk Çobanoğlu, bu sezon narenciyede rekoltenin yüksek olması nedeniyle üreticilerin sevindiğini, ancak fiyatların düşük seyretmesi ve ağır kış şartlarından dolayı üreticilerin zarar ettiğini söyledi. Yağmur ve fırtınanın bölgesel bazda yüzde 50 ile 60 arasında ürün kaybına yol açtığına dikkati çeken Çobanoğlu, rekoltedeki düşüşün tüketici piyasasına da olumsuz yansıyacağını vurguladı.

Ürün kaybı yaşayan üreticilerin Tarım Sigortaları Havuzu'ndan (TARSİM) yararlanabileceğine dikkati çeken Çobanoğlu, "28 Ocak 2012'de sigorta süresi dolacak. Bu tarihten sonra ürünler sigorta kapsamında olmayacak. Bu tarihten sonra dalında kalan ürün olası bir yağıştan etkilenirse üretici ve satıcıların kaybı çok büyük olacaktır" diye konuştu.

BÜYÜK MENDERES NEHRİ TAŞTI

Ege Bölgesi'nde etkili olan sağanak yağış nedeniyle Büyük Menderes Nehri taşarak Söke Ovası'nı sular altında bıraktı.

Ege'de önceki gün  etkili olan yağışlardan Söke Ovası da nasibini aldı. Büyük Menderes Nehri'nde su seviyesi son 24 saatte 6.03 metreye ulaştı. Taşan nehir, Burunköy, Akçakaya, Nalbantlar ve Pamukçular köylerinin tarım arazileriyle bazı çiftlik evlerini sular altında bırakırken, Söke ile Bağarası beldesi arasındaki karayolunu tehdit eder hale geldi.

Söke Ovası Sulama Birliği Müdürü Ömer Yıldız, nehirde üçgün önce 5.38 metre olan su seviyesinin bugün (Perşembe) 6.03 metreye çıktığını belirtti. Yağışların yanısıra bölgedeki barajlardan da su seviyesinin yükselmesi nedeniyle su bırakıldığını kaydeden Yıldız, bunun da Söke Ovası'na can veren Büyük Menderes Nehri'ni etkilediğini dile getirdi.

ÇİFTLİK BELDESİ SULAR ALTINDA

MUĞLA’nın Fethiye İlçesi’nde gece boyunca aralıklarla etkisini sürdüren sağanak yağış, Çiftlik Beldesi’nde su baskınlarına neden oldu. Yazlıkların yoğun bulunduğu bölgede yaşayan az sayıda vatandaş için hayat durma noktasına geldi.

Fethiye’de dün gece etkili olan yağmur, Çiftlik Beldesi’nde hayatı felç etti. Son 24 saat içinde metrekareye 41.6 kilogram yağışın düştüğü bölgede, özellikle Karaot Mevkii’nde yaşam olumsuz etkilendi. Ağırlıklı olarak yazlıkların bulunduğu beldede, 15 ev ve işyerini su bastı. Dev su göletlerinin oluştuğu bölgede araçlar, derinliği 30 santimetreyi bulan yağmur sularının içinde mahsur kaldı. Vatandaşlar, evlerine dolan yağmur sularını boşaltmak için yoğun çaba gösterdi.

Hatice Uysal, yağmur sularının evine girmesiyle birlikte eşyaları suyun ulaşamayacağı yerlere kaldırdıklarını söyledi. Suyun tahliye edilmesi için itfaiyeden yardım isteyen Uysal, "Sağanak yağışla birlikte dün saat 22.00 sıralarında evimize su girmeye başladı. Sudan etkilenecek eşyaları yüksek yerlere kaldırıp suyun girişini engellemeye çalıştık, ancak olmadı. Bölgede yazlıklar bulunduğu için bu aylarda fazla yaşayan yok, ancak evlere su dolmuş durumda" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle