Gündem Haberleri

  Seks Makinesi İstanbul'da

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Duyduk duymadık demeyin... ‘‘Soul'un Büyükbabası’’ unvanıyla anılan James Brown bu akşam şehrimizde bir konser verecek. İstanbul'un çeşitli mekánlarında 6. Uluslararası Caz Festivali başlarken, Brown hazretleri de saat 21.30'da Beylerbeyi Stadyumu'nda sahneye çıkacak.

  Sümerbank Müzik Günleri ’99 çerçevesinde, Ahmet San tarafından gerçekleştirilen James Brown konserinin ön grubu ise Panick Attack.

  40'lı ve 50'li yaşlarını sürenlerin gençliklerinde bol bol zıplayarak dinledikleri, yeni kuşak arasında da hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinen Brown'ın rekorlarından söz ederek girelim söze. Yaklaşık 40 yıl boyunca Billboard dergisinin R&B single listelerine tam 98 giriş yapan Brown, hiçbir şarkıcının ulaşamadığı bir rekora sahip. Üstelik bu parçalardan 17'si bir numaraya çıkmış.

  Brown fakir bir ailenin tek çocuğu. Yasalara karşı gelen suçlu bir gençten ‘‘Bir Numaralı Soul Birader’’lik mertebesine yükseliş hikáyesi, genç Brown'ın Gospel müziği söyleyip piyano, davul ve gitar çalmasıyla başlıyor. 1952'de Georgia'da Gospel Starlighters dörtlüsüne katılıyor. Topluluk daha sonra Rhythm & Blues'a geçiyor ve the Flames adıyla tanınıyor.

  The Flames, 1955'te Georgia-Macon'daki bir radyo istasyonunda ‘‘Please, Please, Please’’ adlı bir şarkı kaydediyor. O sırada Atlanta'da bulunan bir plak yapımcısı demoyu dinleyip Brown'dan ve topluluktaki uyumdan öyle etkileniyor ki Macon'a gidiyor ve onlarla bir anlaşma imzalıyor. Mart 1956'da ‘‘Please, Please, Please’’, Billboard’un R&B listesine 5 numaradan giriyor. Hızla yoluna devam eden Flames, 1958-59 kışında ‘‘Try Me’’ adlı hit olan şarkılarıyla R&B listelerinde ilk defa 1 numaraya çıkıyor. The Flames'i ülkenin en ateşli R&B topluluğu haline getiren Brown, zıp zıp zıpladığı, akrobatik hareketler yaptığı, çığlık çığlığa bağırdığı sahne performansıyla da insanları çılgına çeviriyor.

  Brown, 1965'te Top 10’e giren ilk single'ı ‘‘Papa’s Got A Brand New Bag’’le birlikte Flames'ten yavaş yavaş kopmaya başlıyor. Bu dönemde müziğinde yaptığı yeniliklerle bütün popüler müzik tarzlarını etkileyen Brown bugün artık ‘‘Soul'un Büyükbabası’’. 70'inde ama hálá zıplamaya devam ediyor.

  Biletler AKM, Vakkorama mağazaları ve Ulusuy Travel Center'dan satın alınabilir.

  Bilet fiyatları: saha içi 7.5 , numaralı tribün 10-15, VIP 20 , özel VIP 30 milyon TL.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı