Gündem Haberleri

  Şeker kurtaramadı

  Hürriyet Haber
  17.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis'te küskünlerin manevrasıyla istifası kabul edilmeyen DYP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker'in milletvekilliği, YSK tarafından düşürüldü. Şeker'in kısa sürede silah altına alınması yolu da açılmış oldu.

  Küskünlerin dünkü ilk eyleminde DYP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker'in istifasını reddederek milletvekilliğini 18 Nisan'a kadar kurtaran manevrası, YSK kararına çarptı. Meclis kararından bir saat sonra Yüksek Seçim Kurulu, Şeker'in milletvekilliğini baştan yok saydı. Şeker'le ilgili olarak dün ilginç bir süreç yaşandı. Meclis'i çalıştıran küskün milletvekilleri, askerlikle ilgili sorunu çıkınca Şeker'in verdiği milletvekilliğinden istifasını dün Genel Kurul'da oyladılar. Küskün milletvekilleri toplu olarak Genel Kurul salonuna girip Şeker'in istifasına ret oyu verirken, bazı ANAP, DSP, DYP, CHP ve FP milletvekili ise salona girmeyerek ret kararına örtülü destek verdi.

  Milletvekillerinin istifayı ret kararının üzerinden bir saat geçmeden Şeker ile ilgili ikinci karar Yüksek Seçim Kurulu'ndan geldi. YSK, Şeker'in dövizle askerlik kapsamından çıkarılması nedeniyle, ‘‘askerlik görevini yerine getirmiş olma şartını taşımadığı’’ gerekçesiyle milletvekilliğini iptal etti. YSK'nın bu kararı üzerine Meclis ile arasında çelişkili bir durum ortaya çıktı. Meclis Şeker'in istifasını kabul etmeyip milletvekilliğini sürdürme kararı alırken, YSK milletvekilliğini 1995’ten bu tarafa hiç gerçekleşmemiş olarak kabul ettiğini bildirdi. Sonuç olarak Şeker'in kısa sürede silah altına alınması ve 16 ay daha askerlik yapmasının yolu da açılmış oldu. Şeker'e Askeri Ceza Kanunu'nun 81/1 maddesi çerçevesinde, ‘‘Askerlik görevinden kurtulmak için hile yaptığı’’ iddiasıyla 1 yıldan 10 yıl ağır hapisle dava da açılacak. Bunun yanı sıra 1995 yılından bu tarafa aldığı milletvekili maaşı da kendisinden talep edilebilecek. YSK Başkanı Tufan Algan, kararlarının TBMM'de Şeker'in istifasının reddi ile hiçbir ilgisi olmadığını ve iki farklı prosedür işlediğini ileri sürdü. Algan, Hürriyet'e şu açıklamayı yaptı:

  ‘‘TBMM'de Sayın Şeker'in istifasını ret kararının bizim kararımızla hiçbir ilgisi yok. Anayasa'nın 84. maddesine göre istifa eden milletvekillerinin istifası oylanır ve karara bağlanır. Bizimki ise farklıydı. Milli Savunma ve TBMM Başkanlıkları kendisinin askerlik görevini yapmamış olduğu gerekçesiyle milletvekili tutanağının iptalini istemiştir. Bu ilgili kişi dövizli askerlik kapsamından çıkarılmasınını iptali için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne başvurmuştur. AYİM de bu davasını reddetmiştir. Biz AYİM'in Sayın Şeker'le ilgili kararının kesinleşmesini bekledik. Dün de milletvekilliği tutanağını iptal ettik.’’

  ŞEKER: YSK ART NİYETLİ

  Karara tepki gösteren Bahattin Şeker ise, YSK'yı art niyetli olmakla suçladı. Şeker, ‘‘Takdiri Yüce Meclis'e ve kamuoyuna bırakıyorum.’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı