GeriGündem Şehitlerimizi uğurluyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şehitlerimizi uğurluyoruz

Diyarbakır'ın Lice İlçesi’nde PKK’lı teröristlerin dün sabah zırhlı araca düzenlediği mayınlı saldırıda şehit olan 9 askerin cenazesi, Diyarbakır Askeri Hastanesi’nde yapılan törenle toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.

ŞEHİTLER İÇİN DÜZENLENEN TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

Lice Tugay Komutanlığı’na ait askerlerin içinde bulunduğu ve yol güvenliği sağlayan zırhlı araç dün sabah ilçeye 10 kilometre mesafedeki Abalı Köyü yakınlarında PKK’lı teröristlerin mayınlı saldırısına hedef oldu. Teröristler, toprak yol kıyısına döşedikleri tahrip gücü yüksek mayını öndeki tanktın geçmesinin ardından tam zırhlı aracın geçisi sırasında patlattı. Tahrip gücü çok yüksek olan mayının infilak etmesi sonucu M-113 zırhlı personel taşıyıcıda bulunan uzman çavuşlar Salih Akyürek ve İlhami Hardal ile erler Murat Çavdar, Onur Görmez, Emrah Polat, Erdal Oral, Zeynel Direkçi, Mehmet Ali Karaduman ve Miktat Beder şehit oldu.

Şehitler için bugün Diyarbakır Askeri Hastanesi’nde tören düzenlendi. Basına kapalı yapılan törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Aksu, 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel, 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, vali yardımcıları, kaymakamlar ile askeri personel katıldı.

Törenin ardından şehitlerin bayrağa sarılı tabutları konuldukları ambulanslar siren çalarak 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’na götürdü. Şehitlerin cenazeleri buradan uçaklarla toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.

Milli Savunma Bakanı Vecde Gönül, töreninden ardından Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun makamına geçerek kısa bir açıklama yaptı. Gönül, törende uzman çavuşların ailelerinin bulunduğunu belirterek, “Şehitlerimizle iftihar ediyoruz. İnancımıza göre en yüksek mertebeye yükselmişlerdir. Ailelerimize sabır diliyoruz. Temenni ediyorum ülkemize bela olan bu gibi musibetler tekrar tekerrür etmez ve en kısa zamanda memleketimiz huzura kavuşur” dedi.

Güvenlik güçleri dünkü saldırının ardından bölgede başlattığı operasyonlarını sürdürüyor. PKK’lı teröristlerin bulundukları alanlara helikopterle indirilen Jandarma Özel Harekat Timleri, teröristlerin izini sürerken, operasyonlara havadan Kobra tipi helikopterler de destek veriyor.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle