GeriGündem Şehitlerimiz toprağa verildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  78
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şehitlerimiz toprağa verildi

Şehitlerimiz toprağa verildi
refid:14568948 ilişkili resim dosyası

Türkiye'nin bu yoğun gündeminde şehit haberleri artık gazetelerin tek sütunlarında yer alıyor. Bugün Samsun ve Amasya'dan gelen isyan fotoğrafları can yakıcıydı. Bu iki kent, iki şehidini yüreklerine gömdü.

Samsun, Şehit Er Selman Özay'ı on binlerle uğurlarken, Amasya'da da Şehit Uzman Çavuş Erkan Yasa için dev bir tören düzenlendi.

Uzman Çavuş Erkan Ayas’ın eşi Özlem Ayas cenaze töreninde ‘Eşime söz verdim, ağlamayacağım’ diyerek eşinin tabutu başında selam durdu.

ŞEHİT ER SELMAN İÇİN CENAZE TÖRENİ

 

'AĞLAMAYACAĞIM' DEDİ ŞEHİT EŞİNE SELAM DURDU

SON YOLCULUĞUNA 20 BİN KİŞİ UĞURLADI-WEB TV

ŞEHİT KARDEŞİNİN YÜREK YAKAN FERYADI-WEB TV


HAKKARİ'nin Şemdinli İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin saldırısında şehit düşen 33 yaşındaki Uzman Çavuş Erkan Ayas memleketi Amasya’nın Suluova İlcesi'nde, er 21 yaşındaki Selman Özay da Samsun'da gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehit Uzman Çavuş Enkan Ayas'ın 37 bin nüfuslu Suluova İlcesi'ndeki cenaze törenine 20 bin kişi katıldı.

Malatya'dan geçen hafta geçici görevle gittiği Şemdinli'de şehit düşen 12 yıllık Uzman Çavuş Erkan Ayas'ın cenazesi dün akşam uçakla Merzifon Havaalanı'na getirildi. Daha sonra memleketi Suluova İlçesi'ne karayoluyla getirilen şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu Devlet Hastanesi morguna konuldu. Bu sabah morgdan alınan cenaze Şeker Mahallesi'ndeki 138 Kooperatif Evleri Özlem Sokak'taki ailesinin evine getirildi. Yakınları gözyaşı dökerken, ağıtlar yükseldi. Annesi Rahime ve eşi Özlem Ayas güçlükle ayakta durabildi. 2 hafta önce kardeşi Emre Ayas'ın düğünü için memleketine gelen şehit Erkan Ayas'tan geriye düğünde oynarken çekilen görüntüleri kaldı.

Evinin önünde helallik alındıktan sonra şehidin cenazesi 3 kilometrelik uzaklıktaki Hacı Mustafa Camii'ne kortej eşliğinde getirildi. Okulların tatil edilmesi nedeniyle öğrenciler de Türk bayrakları ile törene katıldı. Suluovalılar evlerinden çıkarak şehidi son yolculuğuna uğurlamak üzere cami önüne geldi.

ÖPÜCÜKLERLE UĞURLADI

Asıl görev yeri Malatya olan ve kepçe operatörü olduğu için yol yapım inşaatında görev yapmak üzere geçici görevle Hakkari Şemdinli'ye giden şehit Uzman Çavuş Erkan Ayas'ın kızı 4 yaşındaki Benan Ayas, babasının Türk bayrağına sarılı tabutuna bakıp öpücük yollayıp el salladı. Her şeyden habersiz yakınlarının kucağında etrafını süzen minik Benan'ın başına annesi Özlem Ayas çember bağladı.

GÖZYAŞI DÖKMEDİ

Şehit eşi Özlem Ayas, dik durup gözyaşı dökmeyerek metanetini korudu. Törene katılan 20 bin kişi ellerinde Türk bayrakları ile ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez', ‘Kahrolsun PKK', ‘Şehide uzanan eller kırılsın' sloganları attı.

Törene Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Canatan, Merzifon 5'nci Ana Öet Üssü Komutanı Tuğgeneral Atilla Öztürk, Emekli Uzmanlar Derneği Genel Başkanı Esef Merdoğlu, silah arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.

Öğle namazının ardından şehidin cenaze namazı kılınırken, eşi Özlem Ayas da protokol arasındaki safta yerini aldı. Daha sonra eşine öpücük yollayıp tabutuna dokunan Ayas, yakınların desteğiyle ayakta kalabildi. Kılınan namaz ardından Suluova şehitliğine götürülen şehit Erkan Ayas gözyaşları arasında toprağa verildi.


SAMSUN'DAKİ HAZİN TÖREN

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nin dağlık arazi kesiminde, teröristler tarafından güvenlik güçlerine açılan taciz ateşi sonucu şehit düşen 21 yaşındaki er Selman Özay’ın cenazesi dün gece askeri uçakla memleketi Samsun'a getirildi. 5 aylık askerken şehit düşen Özay için ilk tören İlkadım İlçesi Adalet Mahallesi Kafdağı Sokak'ta babasının oturduğu evin önünde yapıldı.

GÖZYAŞI SEL OLDU

Şehidin evinin bulunduğu sokak Türk bayraklarıyla donatıldı. Cenazenin evin önüne getirilişi sırasında gözyaşı sel oldu. Güçlükle ayakta duran şehit askerin annesi 43 yaşındaki Kadriye Özay, oğlunun tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Şehit annesinin, “Oğlum sana nasıl kıydılar? Daha 5 aylık askerdin. Ben senin acına nasıl dayanacağım? Tabtuna mı sarılacaktım?” diyerek ağıt yakması yürek dağladı. Şehit babası 47 yaşındaki Rahim Özay da oğlunun tabutu başından hiç ayrılmadı. Gözyaşları içerisinde oğlunun tabutunun peşinden ağlayan acılı baba ayakta durmakta zorlandı.

CENAZE TÜRK BAYRAKLARIYLA KARŞILANDI

Şehit evinin bulunduğu sokağa ‘Terörü lanetliyoruz’ yazılı pankart asıldı. Mahalledekiler ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez', ‘Şehidim hakkını helal et bize', ‘Karolsun PKK' sloganları attı. Şehit Özay'ın cenazesi daha sonra kortej eşliğinde Atatürk Bulvarı güzergahından 2 kilometre uzaktaki Büyük Camii'ne getirildi. Şehidin Büyük Camii'ne getirilişi sırasında Atatürk Bulvarı trafiğe kapandı. Cami çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Büyük Camii'ndeki törene Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Bayraklı, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşu üyeleri, şehidin yakınları ve yaklaşık 8 bin kişi katıldı. Selman Özay'ın tabutunun camiye getirilişi sırasında gözyaşı adeta sel oldu. Oğlunun tabutu başında fotoğrafını öpen şehit babası Rahim Özay, “Bırakın benim oğlum gitsin. Beni şehit babası yaptı. Ağlamayacağım. Bana ağlama ben ölünce şehit babası olacaksın dedi. Ona uzanan eller kırılsın” dedi.

ŞEHİT AĞABEYE ASKER SELAMI

Şehidin Gazi Lisesi 1'inci sınıfta okuyan 17 yaşındaki kardeşi Ahmet Özay ağabeyinin tabutu başında gözyaşları içerisinde asker selamı verdi. Şehidin ağabeyi 23 yaşındaki Abdulkerim Özay da kardeşinin tabutu başında göz yaşı döktü. Törende acılı şehit babasını Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, teselli etmeye çalıştı.

Cenaze töreni sırasında fenalaşan 4 kişiye 122 Acil Servis ekipleri tarafından müdahale edildi. Cenaze namazında erkeklerle birlikte bir kaç kadın da saf tutarak namaza katıldı.

Tören sonrasında şehidin tabutunun top arabasına konuluşu sırasında şehit babası Rahim Özay oğulları Abdulkerim Özay ve Ahmet Özay’ı kollarının altına alarak “Dik durun. Bitmedi daha geride var” diye konuştu.

Şehidin cenazesi tören sonrasında top arabasına konularak çevredekilerin açtığı büyük Türk bayrakları ve sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na getirildi. Cenaze daha sonra Büyükşehir Belediyesine ait cenaze aracına konuldu. Bu sırada şehidin tabutuna dokunmak isteyenler güvenlik güçleri uzaklaştırdı. Şehit Er Selman Özay’ın cenazesi kortej eşliğinde getirildiği Kıranköy Mezarlığı’ndaki şehitliğe defnedildi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle