GeriGündem Şehitlere son görev
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  93
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şehitlere son görev

Şehitlere son görev
refid:8301373 ilişkili resim dosyası

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a yaptığı sınırötesi operasyonda şehit düşen mehmetçiklerin cenazeleri yurdun çeşitli illerinde toprağa verildi.

Vatandaşların ellerinde Türk bayrakları ile yoğun katılımı altında gerçekleşen cenaze törenlerinde terör örgütüne lanet yağdı.

'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'bir ölür bin doğarız' sloganları atan katılımcılar, sık sık tekbir getirerek şehit mehmetçikleri son yolculuğuna uğurladı.

Cenaze töreninden fotoğraflar için tıklayın               

ŞEHİT ASTSUBAY EMRE BOLAT SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Bingöl'ün Yedisu ilçesi kırsalında, terör  örgütü PKK üyelerince döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan Muhabere Kıdemli Astsubay Üstçavuş Emre Bolat'ın (28) cenazesi,  Eskişehir'de düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

TSK Eskişehir Asker Hastanesinden ambulansa konulan Şehit Astsubay  Üstçavuş Bolat'ın cenazesi, törenin yapılacağı Reşadiye Camisi'ne  getirildi.

Törenin yapıldığı cami avlusunu dolduran vatandaşlar, terör örgütü PKK,  Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve ABD aleyhinde sloganlar attılar. Bazı  vatandaşlar, “Kahrolsun PKK” ve “Şehitler ölmez vatan bölünmez”  sloganı attı.

Şehit Astsubay Üstçavuş Bolat'ın cenazesi, kılınan namazın ardından  Kanlıpınar Şehitliği'ne defnedildi.

"ŞEHİTLİK RÜTBESİNİN ÜSTÜNDE RÜTBE YOK"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde  sürdürdüğü harekatta şehit olan Astsubay Kıdemli Çavuş Selam Kemer'in  cenazesi, Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Mahmuthisar köyünde binlerce  kişinin katıldığı törenin ardından toprağa verildi. Şehit Kemer'in (25) cenazesi, öğle saatlerine doğru Ilgın Devlet  Hastanesi morgundan alınarak çok sayıda araçtan oluşan konvoy eşliğinde  Mahmuthisar köyüne getirildi.

Cenaze törenine katılan binlerce kişi, araçlarını köy dışında park  ederek köye kadar yürüdü. Köy yakınlarındaki bir tepede bulunan  mezarlığa getirilen şehit Astsubay Kemer için burada cenaze namazı  kılındı. Şehit Kemer'in cenazesi, cenaze namazının ardından toprağa verildi.  Cenaze törenine katılan ve ellerinde Türk bayrakları taşıyan  vatandaşlar, terör örgütü PKK aleyhine sloganlar attılar.

Törene, şehidin ailesi ve yakınları, Konya Valisi Osman Aydın, Konya  Garnizon Komutanı Tümgeneral Uğur Uzal ve çok sayıda ilçe belediye başkanı katıldı.

Şehidin kız kardeşi Emine Kemer, kendisine “Güçlü olmalıyız. Metanetini  koru” diyen kadın askeri görevliye, “Ben teğmen olacaktım. Onun  üstünde bir rütbeye sahip olacaktım. Hep kendisine böyle derdim. Ama  onun şu anda elde ettiği şehitlik rütbesinin üstünde rütbe yok” diyerek  ağladı.

ÇANAKKALE'DE YAS                

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın  kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit olan Piyade Er Gökhan Özkan'ın  cenazesi, Çanakkale'de toprağa verildi. Şehit erin cenazesi, Yenice ilçesi Devlet Hastanesi morgundan alınarak,  ambulansla Merkez Camisi'ne getirildi. Bu sırada Özkan'ın annesi Emine,  babası Mehmet ve kız kardeşi Fatma (17), yakınlarının desteğiyle ayakta  durabildi.

Cenaze törenine şehit erin ailesi ve yakınları ile Çanakkale Valisi  Orhan Kırlı, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Hayri Güner, Çanakkale Boğaz  ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Erhan Akporay, AK Parti Çanakkale  Milletvekili Mehmet Daniş, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı İlmettin  Köklü, Yenice Kaymakanı Osman Altın, Çan Kaymakamı Ahmet Ümit, Yenice  Belediye Başkanı Veysel Acar ile daire amirleri, askeri yetkililer ve  ellerinde Türk bayrakları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Çanakkale Müftüsü Kamil Baran'ın cenaze namazını kıldırmasının ardından  şehit erin özgeçmişi okundu. Müftü Baran, teröristlere seslenerek, “aklınızı başınıza alın,  devletimizin adaletine, Mehmetçiğin şefkatli kollarına teslim olun. Eğer  teslim olursanız kurtulursunuz, yoksa bizlere bir şey yapamazsınız. Ya  aklınızı başınıza alın ya da Allah belanızı verecektir. Ordumuz sizin  belanız olacaktır” dedi.

Çanakkale Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Yüzbaşı Ömer Ebabil  de seçkin bir memleket evladını kaybetmenin üzüntüsünü, her karış  toprağı şehitlerin kanlarıyla sulanmış kutsal vatan toprağına bir şehit  daha vermenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Ebabil, “Şehit kardeşim, müsterih ol. Senden aldığımız güçle birlikte  kutsal vatanın bölünmez bütünlüğüne karşı yapılacak tüm saldırıları  kırma ve yok etme azmine sahibiz. Bıraktığın yerden devam etmekteyiz.  Sen de şehadetinle büyük Türk Milleti ve Silahlı Kuvvetlerin ölümsüzleri  arasına katıldın. Türk Milleti olarak hepimiz şehitlik arzusuyla yanıp  tutuşmaktayız” diye konuştu.

GEDİK'İN CENAZESİ TRABZON'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Irak'ın  kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit düşen istihkam er İbrahim Gedik'in  (21) cenazesi, Trabzon Şehitliği'nde toprağa verildi.
Şehit er Gedik'in cenazesi, Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi  morgundan alınarak İskenderpaşa Cami avlusuna getirildi.

Burada düzenlenen törene şehidin babası Abdurrahman, ağabeyleri Emin ve  Habip, ablaları Düriye ve Makbule Gedik, yakınları ile Trabzon Valisi  Nuri Okutan, 48. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahadır Uçkan,  Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri  Cevdet Erdöl ve Mustafa Cumur, askerler, polisler ve çok sayıda vatandaş  katıldı.

Trabzon Müftüsü Ahmet Bulut'un öğle vakti kıldırdığı cenaze namazının  ardından Gedik'in Türk bayrağına sarılı cenazesi, top arabasına  yerleştirildi. Bir süre top arabasında taşınan Geik'in naaşı daha sonra  ambulansa konularak götürüldüğü Trabzon Asri Mezarlığı'ndaki şehitlikte defnedildi.

KÜRTÇE AĞITLARLA DEFNEDİLDİ

Diyarbakırlı 21 yaşındaki Jandarma Komando Er Erkan Aslan, memleketi Diyarbakır’ın Eğil İlçesine bağlı Balaban Köyü’nde gözyaşları ve Kürtçe ağıtlar eşliğinde toprağa verildi. Köyün ilk şehidi olan Aslan'ın yakınları sinir krizleri geçirirken, ayaklarından felç olan baba Hakkı Aslan’a cenaze töreni sırasında Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ata Kalkan koluna girerek destek oldu. Cenaze törenine ellerinde Türk bayrakları ile katılan yaklaşık 3 bin kişi PKK terör örgütü aliyhine slogan attılar.

Köydeki evler bayraklarla donatılırken, cenaze törenine katılan yaklaşık 3 bin kişi sık sık, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Türk-Kürt kardeştir ayrım yapan kaleştir’ ve ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları attılar. Tören sırasında bazı vatandaşlar ve çocuklar ise ellerinde, ‘Dini, dili, ırkı ne olursa olsun terör bir insanlık suçudur’, ‘Gözyaşı ve acıya dur diyelim teröre hayır’, Şehidimizi uğurluyoruz’ yazılı dövizler ve afişler taşıdı. Genelkurmay Başkanlığı’nın sınır ötesi operasyon için basına dağıtılan ve kar üzerinde siperde elleri tetikte bekleyen bir askeri gösteren fotoğrafın üzerine ise, ‘Bizim için can verdin artık senin için yaşayacağız’ yazısı yazılarak taşındı.

ŞEHİT KOMANDO ER ÜLGER'E SON GÖREV 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın  kuzeyinde sürdürdüğü operasyonlarda şehit olan komando er İbrahim  Ülger'in (20) cenazesi, Kırıkkale'de düzenlenen törenle toprağa verildi. Ambulansla Ankara'dan Kırıkkale'ye getirilen şehit komando er İbrahim  Ülger'in cenazesi, ilk olarak Etiler Mahallesi'ndeki evine götürüldü.

Bu sırada İbrahim Ülger'in cenazesine görmek isteyen eşi Gülsema Ülger  ile baba Ali Ülger ve anne Zennure Ülger, gözyaşlarına boğuldu.

Daha sonra Şehit Ülger'in cenazesi, vatandaşların tekbir sesleri  arasında Nur Camisi'ne getirildi. Şehit Ülger'in cenaze namazını  Kırıkkale Müftüsü Osman Şarklı kıldırdı.

Şehit Ülger'in Türk Bayrağına sarılı tabutu, okunan duaların ardından  top arabasına konuldu. Kırıkkale Şehitliği'ne getirilen komando er İbrahim Ülger'in cenazesi,  dualar ve gözyaşları eşliğinde toprağa verildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle