Gündem Haberleri

  Şehitler memleketlerini uğurlandı

  Ümit KOZAN- Behçet DALMAZ- Muzaffer DURU/HAKKARİ, (DHA)
  22.10.2007 - 14:54 | Son Güncelleme:

  HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi’nin Irak sınırındaki Dağlıca Köyü yakınlarında askeri birliği pazar günü PKK’lı teröristlerin saldırısında şehit düşen 12 askerin cenazesi, bugün Hakkari’de yapılan törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.

  Yüksekova’nın, Irak sınırındaki Yeşiltaş ve Dağlıca köyleri arasında ulaşımı sağlayan karayolunda bulunan Avaşin Çayı'ndaki Şehri Köprüsü’nü gece havaya uçuran kalabalık bir terörist grubu, Dağlıca Piyade Taburu’nun güvenliğini sağlayan bölüğe üç ayrı yönden saldırdı. Çıkan çatışmada şehit olan Piyade Asteğmen Mehmet Bozkuş, Astsubay Çavuş Soner Özübek, Uzman Çavuş Mustafa Uysal, Çavuş Selçuk Gürdal, erler Lokman Eker, Yavuz Öztürk, Zekeriya Yatı, Abdurrahman Doğan, Vedat Kutluca, Samet Saraç, Tarık Emeket ve Mehmet Cücük için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda bugün tören yapıldı.

  Şehitlere cenaze törenine katılmak için 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ve Van Jandarma Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Atay da Hakkari’ye geldi. Orgeneral Iğsız ve Korgeneral Atay, Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu’nu makamında ziyaret etti.

  Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu Orgeneral Iğsız’ı tören mangasıyla karşılayıp uğurladı. Vali Nasuhbeyoğlu uğurlama sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada acılarının çok büyük olduğunu söyledi. Nasuhbeyoğlu, şehit aileleri ile birlikte Türk Milleti’nin de bu acıyı ortak yaşadığını belirterek, “Bölge halkı da devletin birlik ve beraberlik duygularını paylaşıyor. Bölgeye gelecek yatırımların daha çok gelmesi için de el ele omuz omuza mücadele vereceğiz” dedi.

  Vali Nasuhbeyoğlu'nun şehit askerler için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda tören yapılacağını söylemesi üzerine, basın mensupları tugay nizamiyesi önünde beklemeye başladı. Tören mangasının törene geliş gidişini görüntüleyen basın mensupları, tören alanına alınmadı. Cenaze töreni öncesi tugaya gelen tören mangasını görüntüledi. Bir süre sonra Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Azmi Utfan Cinek, her hangi bir açıklama yapılmadan ayrıldı.

  Şehitler için Hakkari Dağ ve Komando Tugayı'ndaki törene 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Van Jandarma Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Atay, Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Azmi Utfan Cinek, Yüksekova 3'üncü Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Yurdaer Olcan, Yüksekova 21'inci Sınır Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Süleyman Yüksel, Hakkari İl Jandarma Alay Komutanı Albay Zuhuri Atilla Ataalp ile AKP Hakkari milletvekilleri Rustem Zeydan ve Abdulmutalip Özbek katıldı. Törenin ardından şehitlerin cenazeleri memleketlerine gönderilmek üzere helikopterlerle Van’a götürüldü.

  Buradan uçak ve helikopterle şehit Asteğmen Mehmet Bozkuş'un cenazesi Uşak'a, Astsubay Çavuş Soner Özübek'in cenazesi Eskişehir'e, Uzman Çavuşlar Mustafa Uysal'ın cenazesi Antalya'ya, Selçuk Gürdal'ın cenazesi Afyonkarahisar'a, erlerden Yavuz Öztürk'ün cenazesi Afyonkarahisar'a, Tarık Emeket'in cenazesi Kars'a, Vedat Kutluca'nın cenazesi Kırıkkale'ya, Samet Saraç'ın cenazesi Bursa'ya, Lokman Eker'in cenazesi Yozgat'a, Mehmet Cücük’ün cenazesi Gaziantep'e, Zekeriya Yatı'nın cenazesi Ordu'ya ve Abdurahman Doğan'ın cenazesi Adıyaman'a gönderildi.

  KAYIP ASKERLER KONUSU

  Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, bir taraftan ateş çemberinde operasyonların sürdüğünü, bir taraftan da şehitleri uğurlamak için hazırlıkların yapıldığını söyledi.

  Vali Nasuhbeyoğlu, PKK'lı teröristlerin 8 askeri kaçırdığı iddialarıyla ilgili soruya, “Kayıp askerlerimiz konusunda henüz teyit edilmiş bir bilgi yok. Bölgedeki bir çok yerden operasyon var. O tabura ait askerler de halen o çatışma bölgesinde olabilir. Kayıp askerler konusunda şu an bir şey söylememiz yanlış olur” dedi.

  PROTESTO YÜRÜYÜŞÜNÜ ERTELETTİK

  Vali Nasuhbeyoğlu, törenler öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Misak-ı Milli sınırlarını Atatürk’ün çizdiğini belirterek şöyle konuştu:

  “Kimsenin bir karış toprağında gözümüz yoktur. Terör buradaki fakir halkı vuruyor. Buradaki vatandaşın bir taka arabası, bir de başını sokacağı köhne bir evden başka hiç bir şeyi yok. Teröre hepsi de lanet okuyor. Bölgeye gelecek büyük yatırımlar da bu terör korkusu ve belası yüzünden gelmiyor. Olan, fakir bölge halkına oluyor. Bugün çok sayıda vatandaş olayı protesto etmek için yürüyecekti. Ancak sıcağı sıcağına bu yürüyüşün farklı kesimlerce de provoke edileceği endişesi yüzünden ricalarımız sonucu bu ertelenmek zorunda kalındı.”

  Vali Nasuhbeyoğlu, çatışmanın ardından bölgedeki operasyonların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

  GENELKURMAY: 8 ASKERLE BAĞLANTI KURULAMADI

  Genelkurmay Başkanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ndeki Dağlıca bölgesinde askeri birliğe karşı düzenlenen saldırı ardından bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında aralıklarla çatışma çıktığı, öldürülen PKK'lı terörist sayısının 34'e ulaştığı belirtildi. Birliğe saldırı sonrası 8 askerle bağlantı kurulamadığı kaydedilen Genelkurmaş açıklamasında şöyle denildi:

  “PKK terör örgütü mensuplarınca 21 Ekim 2007 günü Hakkari/Dağlıca’daki bir birliğimize karşı girişilen silahlı saldırıyla başlayan çatışmalar, geçen süre boyunca aralıklarla devam etmektedir. Çatışmalarda saat 13.00 itibariyle etkisiz hale getirilen terörist sayısı 34’e ulaşmıştır. Birliğe silahlı saldırının başlamasından bir süre sonra kendileriyle irtibat kesilen 8 personelimizle, yapılan tüm aramalara rağmen halen irtibat kurulamamıştır. Gelişmeler hakkında kamuoyuna bilgi verilmeye devam edilecektir. Saygı ile duyurulur.”

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı