Gündem Haberleri

  Şehitler gıyabında terfi alacak

  Aysel ALP-Erdinç ÇELİKKAN/ANKARA
  23.04.2016 - 20:11 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törende Akyurt Mehmet Âkif Ersoy Ortaokulu öğrencisi 12 yaşındaki Necip Can Köroğlu, “Ülkemizde terör olayları oluyor, terörü bitirmek için ne gibi şeyler yapmaya çalışıyorsunuz?” dedikten sonra ağlamaya başladı.

  Erdoğan, çocuğun sakinleşmesinin ardından özetle şu açıklamayı yaptı:

  “Bizim şehidimizin kanı yerde kalamaz, kalmayacak. Onun için bu mücadelenin devamı gerekiyor. Şehitlerimizin aileleri ve çocukları bize emanettir. Hatta şehitlerimizin, gerek asker gerek polis, denklerinin alabileceği terfiler neyse o terfileri de şehidimiz gıyabında almaya devam edecektir. Albaylığa kadar çıkacaksa, yarbay, binbaşı buralara kadar çıkacaksa, yine çıkacaktır, yine bu terfisini alacaktır, tüm özlük haklarıyla beraber. Aynı şey polis için de geçerlidir, terfi alacaksa, bu terfisini almaya yine devam edecektir. Hiçbirinin kıdemi asla kaybolmayacak, bunları almaya devam edeceklerdir.”

  Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından, mevzuatta yer alan, şehitlere ‘emsal aylık’ bağlanmasına ilişkin düzenlemelerde değişiklik yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Yürürlükteki mevzuata göre, şehit asker ve polis yakınlarına; şehitlerin ‘emsallerine’ göre maaş bağlanıyor. Maaşlar, her yıl kademe ilerlemesi; her 3 yılda bir de derece yükselmesi işlemine tabi tutuluyor. Değişiklik, 13 Haziran 2001 kabul tarihli 4677 sayılı kanunla yapılmıştı.

  AZAMİ RÜTBE ALBAY

  Yürürlükteki mevzuatta özetle şöyle deniyor:

  Subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar ile Emniyet ve MİT personeli dahil sivil iştirakçilerin dul ve yetimleri ile malûl olanlara, bunların ölümleri halinde de dul ve yetimlerine bağlanan aylıklar, kendisinden aylık bağlananlar ile malûllerin emsalleri esas alınarak her yıl kademe ilerlemesi, her üç yılda bir derece yükselmesi işlemine tâbi tutulur.Yükseltilen aylıklarda, azami rütbe tavanı subaylarda kıdemli albaydır. Kıdemli albaylar ile general ve amirallere bir üst rütbenin aylığı bağlanır. (...) Uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erlerin aylık yönünden yükseltilmeleri 18.3.1986 tarihli ve Uzman Erbaş Kanunu’na göre yapılır.

  Şehit ve gazi polislerin rütbe tavanı ise; 2012 kabul tarihli yasayla özetle şöyle belirlendi: “(...) emniyet hizmetleri sınıfında bulunan personelin azami rütbe tavanı; polis akademisi ve 4 yıllık yüksek okul mezunu rütbeli personel için il emniyet müdürü, diğer personel için öğrenim durumuna bakılmaksızın 3. sınıf emniyet müdürü rütbesidir.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı