GeriGündem Şehit yüzbaşının eski askerinden gözyaşlarıyla veda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şehit yüzbaşının eski askerinden gözyaşlarıyla veda

Şehit yüzbaşının eski askerinden gözyaşlarıyla veda

Şehit Jandarma Yüzbaşı Halil Özdemir'i memleketi Mersin'de binlerce vatandaş son yolculuğuna uğurladı. Özdemir 2012 yılında Niğde’nin Bor İlçesi’nde görev yaptığı sırada şoförlüğünü yapan Asaf Başal, şehit yüzbaşının fotoğrafına sarılarak komutanına gözyaşları içinde veda etti.

MARDİN’in Nusaybin İlçesi’nde PKK’lı teröristlerin terk ettikleri binaya tuzakladıkları patlayıcının infilak ettirmesi sonucu şehit olan bölük komutanı Jandarma Yüzbaşı 36 yaşındaki Halil Özdemir’in eşi Pınar, terör örgütüne lanet yağdırarak, "Benim eşim bir kahramandı. Ama onların leşleri kenarda, köpek yiyor. Benim eşime bak. Ben eşimle gurur duyuyorum. Benim eşim ölmedi" dedi.

Şehit yüzbaşının eski askerinden gözyaşlarıyla veda


Çatışmada ayağından yaralanan, istirahatlı olmasına rağmen pansumanlı ayağına bir numara büyük bot giyerek terörle mücadelede bölüğünü ve silah arkadaşlarını yalnız bırakmayarak kahramanlık örneği sergileyen şehit Yüzbaşı Halil Özdemir’in cenazesi, Mardin’de düzenlenen törenin ardından memleketi Mersin’in Tarsus İlçesi’ne getirildi. Şehidin cenazesi ilk olarak, apartmanların, sokakların, caddelerin Türk bayraklarıyla süslendiği Şehitler Tepesi Mahallesi’ndeki baba ocağına götürüldü. Cenazeyi, aralarında Halil Özdemir’in devreleri ve silah arkadaşlarının da bulunduğu yüzlerce kişi karşıladı.

Şehit yüzbaşının eski askerinden gözyaşlarıyla veda


’EŞİMLE GURUR DUYUYORUM’

7 ay önce düzenlenen görkemli bir düğün töreniyle evlendiği eşinin şehit olmasıyla mutluluğu yarım kalan ve yakınlarının desteğiyle güçlükle ayakta duran Pınar Özdemir, helallik alındığı sırada, PKK’ya lanet okudu.

Pınar Özdemir, "Benim eşim bir kahramandı. Ama onların leşleri kenarda, köpek yiyor. Benim eşime bak. Ben eşimle gurur duyuyorum. Benim eşim ölmedi. Ben ayaktayım. Allah onların belalarını versin, Allah onları kahretsin" diye haykırarak gözyaşlarına boğuldu.

Şehit yüzbaşının eski askerinden gözyaşlarıyla vedaESKİ ASKERİNDEN GÖZYAŞI

Şehit Yüzbaşı Özdemir’in, 2012 yılında Niğde’nin Bor İlçesi’nde görev yaptığı sırada şoförlüğünü yapan Asaf Başal da komutanını son yolculuğuna uğurlamak için oturduğu Ankara’nın Beypazarı İlçesi’nden Tarsus’a geldi.

Cenaze aracını görür görmez aracın üzerindeki Türk bayrağı ve şehit komutanının fotoğrafına uzanan maden işçisi Asaf Başal, "Ben senin 1 yıl kapını açtım komutanım. Ben böyle mi görecektim seni. Bana böyle mi gelecektin sen. Kalk Niğde’ye gidelim komutanım. Ben senin 1 yıl kapını açtım sen cenaze arabasıyla mı gelecektin komutanım. Biz askeri arabaya binecektik, sen bunla niye geldin komutanım" diyerek ağladı.

Şehit yüzbaşının eski askerinden gözyaşlarıyla veda


’RÜTBESİ BANA HATIRA’

Tezkere almadan önce komutanının jandarma yeleği, beresi, üsteğmen rütbesi ve eğitim düdüğünü hatıra olarak alan Asaf Başal, DHA muhabirine şunları söyledi:

"Ona yazdığım mektupta, ’Tezkereye sevinirken sizden ayrı geçireceğim yıllara ağlayacağım artık. Bence cennetliksin komutanım’ diye yazmıştım. O da cennete gitti. Baba oğul, abi kardeş gibiydik. Benim her şeyimdi. 4 yıl geçti tezkeremin üstünden. Benim zamanımda komutanım üsteğmendi. Onun rütbesi, yeleği, beresi, eğitim yaptırdığı düdüğü hatıra aldım. Keşke yanında kalaydım da ben de şehit olsaydım. Bizim komutanımız Şırnak’ta, Mardin’de, Niğde’de görev yaptı. Bu yerler hep ağlıyor. Lokantaya girdiğimizde kendi et yerken bize çorba içirmezdi. Bize daha fazlasını yedirirdi."

Şehit yüzbaşının eski askerinden gözyaşlarıyla veda


KAHRAMANLIĞINI GENELKURMAY PAYLAŞMIŞTI

Jandarma Yüzbaşı Halil Özdemir’in şehit olmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı’nca, şehidin silah arkadaşlarının kaleme aldığı belirtilen kahramanlık hikayesi basınla paylaşılmıştı.

SON YOLCULUĞUNA 10 BİN KİŞİ UĞURLADI

Şehit Jandarma Yüzbaşı Halil Özdemir’in cenazesi, baba ocağında helallik alındıktan sonra Tarsus Ulu Camii’ne götürüldü. Burada düzenlenen törene Vali Özdemir Çakacak, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz, askeri ve mülki, erkan, şehidin yakınları ile yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Şehidin eşi Pınar ile anne Hürü Özdemir ve Fakılar Mahallesi Muhtarı olan babası Necmi Özdemir törende yakınlarının desteğiyle güçlükle ayakta durabildi. Dev Türk bayrakları ile süslenen cami ve çevresinden cenazeye katılan vatandaşlar, ’Şehitler ölmez vatan bölünmez’ ve ’Kahrolsun PKK’ sloganları attı.

SON GÖREV İÇİN TARSUS’A GELDİLER

Kızıltepe Komando Tabur’unda bölük komutanı olan ve ardından büyük bir kahramanlık hik?yesi bırakan Şehit Yüzbaşı Halil Özdemir’i son yolculuğuna uğurlamak için Ankara, Şırnak, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Burdur, Afyon, Düzce, Gaziantep, Kahramanmaraş, Nevşehir ve Mardin’den 50’nin üzerinde silah arkadaşı Tarsus’a geldi. Özdemir’e son görevlerini yerine getirmek için törene katılan askerler, şehidi asker selamıyla son yolculuğuna uğurladı.

Şehit yüzbaşı Halil Özdemir, cenaze namazının kılınmasının ardından Tarsus Şehitliği’nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Tolunay DUMAN- İbrahim MAŞE/TARSUS (Mersin), (DHA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle