Gündem Haberleri

  Şehit oğul için 3 bin km

  Özcan ÇİRİŞ/ BİTLİS / DHA
  07.07.2007 - 13:48 | Son Güncelleme:

  73 yaşındaki İhsan Aşınmaz, şehit oğlunun mezarına motosikletle 3 bin 400 kilometre yol alarak ulaştı.

  Bitlis'in Mutki İlçesi'ne bağlı Kavakbaşı Beldesi'nde 13 yıl önce şehit olan oğlunun anıt mezarını her yıl ziyaret eden baba 73 yaşındaki İhsan Aşınmaz, bu yıl da motosikletle 3 bin 400 kilometre yol alarak Bitlis'e geldi.

  Bitlis'in Tatvan İlçesi'nden Mutki İlçesi'ne giderken yolda kaza yaparak şehit olan Muğlalı Özden Aşınmaz'ın babası İhsan Aşınmaz, oğlunun acısını yıllardan bu yana unutamadı. Baba Aşınmaz, 13 yıldan bu yana motosikletle şehit oğlunun Bitlis’in Kavakbaşı Köyü’ndeki anıt mezarını ziyaret ediyor. Aşınmaz, her yıl olduğu gibi bu yıl da oğlunu ziyaret edip, mezarı başında dua etti. Aşınmaz, yaptığı anlamlı ziyaret sonrası Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş ile Bitlis Jandarma Alay Komutanı Albay Nurullah Güngör'ü ziyaret etti. 73 yaşında olduğunu, oğlunun 1994 yılında şehit olduğunu, ziyaret için Muğla’dan yola çıkarak Denizli, Afyon, Ankara, Yozgat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Ağrı, Adilcevaz üzerinden 3 bin 400 kilometre yol kat ettiğini söyledi. Şehit Babası Aşınmaz bu ziyaretini ölünceye kadar da sürdüreceğini belirterek şöyle konuştu:
  “Şehit anne ve babaları oturdukları yerde ağlamamalı. En azından çocuklarının şehit olduğu yerleri yılda bir kez ziyaret etmeli. Oğlum Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde vatani görevini yaparken Mutki'nin Kavakbaşı Beldesi'nde şehit oldu. Oğlum vatani görevini yaparken beni yanına çağırdı. Ama ben oğlum askerliğe alışsın diye gelmemekte ısrar ettim. Ancak bir süre sonra şehit olduğu haberi geldi. Yaptığım büyük hatayı anladım. Bunun anısına her yıl Muğla’dan motosikletimle çıkıp şehit olduğu yeri ziyaret ediyorum. Bu yolculuğumda şehir şehir geçerek şehit düştüğü yere gider gelirim. Bu yıl 13’ncü kez geliyorum. Çocuğumun şehit olduğu yeri ziyaret ettim. Bu konuda Jandarma benimle yakından ilgilendi. Ben burayı ziyaret ettikten sonra hacca gitmiş kadar rahatlıyorum.”

  Aşınmaz, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini görmeyen hiç kimsenin vatanını tam tanıyamayacağını, bu toprakların bütünlüğünün nasıl korunduğunu anlayamayacağını da söyledi. Aşınmaz, şöyle dedi:
  “Bu sayede vatanımın her köşesini gezme fırsatı yakaladım. Bütün sınır boylarını gezdim gördüm. Şehit annelere babalara sesleniyorum; Lütfen çocuklarınızın şehit düştüğü yerlere gidin, görün. Doğu ve Güneydoğu'yu, bu yöre insanını, buranın doğasını tanıyın. O zaman her şeyin neden böyle olduğunu çok iyi anlayacaksınız. Bir kaynaşma zemini yakalanacaktır. Onlar yıllarca beraber yaşamışlar. Biz birbirimize düşman olamayız. Bizi kışkırtanları, bu işi yapanları zaten çözeceksiniz. Ağlamakla olmuyor. Birazda bizim devlete ve askerimize destek çıkmamız gerekiyor.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı