Gündem Haberleri

  Şehit komutandan duygulandıran şiir

  İHA
  01.06.2017 - 00:19 | Son Güncelleme:

  Şırnak'ta düşen helikopterde bulunan 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın üsteğmen iken kaleme aldığı 'Hanke'ye ağıt' isimli şiir duygulandırdı.

  Şırnak'ın Şenoba bölgesinde AS 532 COUGAR tipi helikopterin, kalkışından kısa bir süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda düşmesi ile içinde bulunan 13 personel şehit oldu. Şehit olan askerler arasında bulunan Şırnak 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın 1992 yılında üsteğmen iken yazdığı şiir duygulandırdı.

  Şehit olan Tümgeneral Aydın'ın 1992 yılında Topçu Üsteğmen olarak görev yaptığı yıllarda yazdığı 'Hanke'ye ağıt' isimli şiiri şöyle:

  "Doksan kişiydik biz o gün. Aç, susuz, uykusuz. Nasır tutmuş ayaklarla, yürüyorduk kaygusuz. Sis, çamur, kanla, terle, üzerindeydik bulutların. Ayrım Hanke Yaylası'nda, yeşerirken umutlarım. Soğuk namlular elimizde, yürüyorken dağlara. Şehitlerden selam geldi, savaşan tüm sağlara. Uzaklarım yakınlaştı, inancımla, davamla. Uyan Hanke geliyorum, heybetimle, havamla". 

  Şehit komutandan duygulandıran şiir

  TERÖRLE MÜCADELEDE DESTAN YAZAN KOMUTAN

  Şırnak’ta bu akşam meydana gelen helikopter kazasında şehit olan 13 asker arasındaki Tümgeneral Aydoğan Aydın, bölücü terör örgütü PKK’yla mücadelede pek çok başarılı operasyona imza attı.

  Şırnak/Şenoba Tugay Komutanlığından kalkış yapan ve yüksek gerilim hatlarına takılarak, saat 20.55 sularına düşen AS 532 COUGAR tipi helikopterde şehit olan 13 asker arasında yer alan Tümgeneral Aydoğan Aydın, 1987 yılında Kara Harp Okulundan mezun oldu. Aydın, 1988-1992 yıllarında İstanbul 6’ıncı Piyade Tugay Takım Komutanlığı, 1992-1998 yıllarında Özel Kuvvetler Komutanlığında TİM Komutanlığı gerçekleştirdi. Aydın, 2000-2001’de Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığında Harekat Şube Müdürlüğü, 2001-2008’de Özel Kuvvetler Komutanlığında Tabur Komutanlığı ve Kurmay Başkanlığı, 2008-2010’da Almanya’da NATO daimi görevinde bulundu. Aydın, 2010-2012 yılları arasında Gökçeada’da Komando Alay Komutanlığı, 2012-2016’de Kayseri Komando Tugay Komutanlığı yaptı. Aydın, 2016 yılından itibaren Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı görevini üstleniyordu.

  İKİYAKALAR DAĞLARINDA, KATO’DA VE DAHA BİRÇOK BÖLGEDE DESTAN YAZDI

  Bölücü terör örgütü PKK’yla mücadelede pek çok operasyonda yer alan Şehit Tümgeneral Aydın, İkiyakalar Dağlarında, Kato’da ve daha birçok bölgede destan yazdı. Helikopter kazasında şehit olan diğer askerler de Şırnak’ta ve son dönemde Kato Dağı bölgesinde çok sayıda başarılı operasyon gerçekleştirmişti.

  HER GİRDİĞİ MAĞARADAN HEYECANLA BİLGİ AKTARDI

  Şehit Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın operasyonlarda her girdiği mağarada üstlerine heyecanla telefon edip bilgi verdiği aktarıldı. Aydın’ın bu görevinden önce Kayseri Komando Tugay Komutanı olduğu ve Kayseri’de nadiren kaldığı öğrenildi. Aydın’ın genellikle Cizre, Diyarbakır Sur, Mardin Nusaybin ve İkiyakalar dağlarında görev yaptığı öğrenildi.

  Tümgeneral Aydoğan Aydının şehit haberini alan annesi fenalaştıTümgeneral Aydoğan Aydın'ın şehit haberini alan annesi fenalaştı

  Özel Kuvvetler Komutanlığında TİM ve tabur komutanlığı görevlerini de icra eden Aydın, Irak’ın kuzeyine gerçekleştirilen operasyonların çoğunda yer aldı. 1997-1998 yıllarında Irak kuzeyindeki operasyonlar esnasında TİM komutanıyken bir ara kendisinden ve TİM’inden irtibat kesilen Aydın’ın bir anda TİM’iyle çemberi yararak ve PKK’lı teröristlerin birçoğunu etkisiz hale getirerek yurda döndüğü öğrenildi.

  Şehit komutandan duygulandıran şiir

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı