Gündem Haberleri

  Şehit gazeteci Hasan Tahsin anıldı

  Burcu TANER- Eray ARPAŞİN/İZMİR, (DHA)
  15.05.2011 - 13:57 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in işgali sırasında istilacı güçlere karşı ilk kurşunu atarak Milli Mücadele’yi başlatan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin, Konak’taki anıtı önünde anıldı. Törende yapılan konuşmalarda basın özgürlüğüne vurgu yapıldı.

  İzmir’de 15 Mayıs 1919 tarihinde, işgalcilere karşı ilk kurşunu atan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin, Konak Meydanı’nda bulunan ’İlk Kurşun Anıtı’ önünde anıldı. Anmaya İzmir Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, Ege Ordusu Garnizon Komutan Vekili Tümgeneral Veysi Sunal, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin İlköğretim Okulu öğrencileri ile sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda temsilci katıldı.

  Çelenk bırakma ve saygı duruşu ile başlayan törende bir konuşma yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanı Atilla Sertel, Kurtuluş Savaşı’nın ilk kurşununun 92 yıl önce Konak Meydanı’nda atıldığına dikkat çekti. Hasan Tahsin’in vatan için canını seve seve verdiğini söyleyen Sertel, "Şehit edileceğini bile bile ilk kurşunu atarak milli mücadeleyi başlatan Hasan Tahsin, Türk gazetecisinin, yurtseverlerin, cesaretine, mücadele azmine de örnek teşkil etmiş bir kahramandır" diye konuştu.

  ’GAZETECİLERİN ELİ KALEM TUTSUN’

  Bağımsızlığın gazetecinin ruhunda olduğunun altını çizen Sertel şöyle konuştu:

  "Gazeteci özgürdür, özgür olmalıdır. İstediğimiz gazetecilerin elinin bundan böyle hep kalem tutmasıdır. Bağımsız, demokratik bir Türkiye’de gazeteciler özgürce görevini yapabilmelidir. Özgürlüğü için büyük mücadeleler veren Türk basını, bu özgürlüğünden hiçbir zaman ödün vermemiştir. Basına getirilen yasak ve kısıtlamalar, her dönemde bu yasak ve kısıtlamaları getirenlere zarar vermiştir. Geçmişte susturulmak için katledilen Uğur Mumcu’lar, Ahmet Taner Kışlalı’lar, Muammer Aksoy’lar, Abdi İpekçi’ler asla susmamış, susturulamamış, onların yürekli kalemleri elden ele, gönülden gönüle, nesilden nesile dolaşmıştır. Bizler gücümüzü yürekli kalemlerden alıyoruz."

  Atilla Sertel’in konuşmasının ardından tören sona erdi.

  BAŞBAKAN'DAN MESAJ

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bundan 92. yıl  önce şehit edilen gazeteci Hasan Tahsin'in “Kurtuluş Savaşı'nın sembol  isimlerinden biri” olduğunu belirterek, Tahsin'in “aziz milletin hafızasında ve  gönlünde ebediyen bir istiklal kahramanı olarak anılacağını” bildirdi.

  Erdoğan'ın, gazeteci Hasan Tahsin'in şehit edilişinin 92. yıl dönümü  dolayısıyla Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde mesajı yayımlandı.

  Hasan Tahsin'in Kurtuluş Savaşı'nın sembol isimlerinden biri olduğu  belirtilen mesajda, şunlar kaydedildi:

  “Hasan Tahsin, aziz milletimizin hafızasında ve gönlünde ebediyen bir  istiklal kahramanı olarak anılacaktır. Hasan Tahsin, İzmir'in işgale uğradığı bir  zamanda, vatan aşkıyla göğsünü düşmana karşı siper etmiş ve vatan savunmamız  adına 'ilk kurşun'u sıkarak, öncü olmuştur. Hasan Tahsin'in sıktığı o 'ilk  kurşun', milli mücadelemizin meşalesidir.

  Basın tarihimizde müstesna bir yere sahip olan gazeteci Hasan Tahsin'i,  şahadetinin 92. yıl dönümünde, bütün istiklal kahramanlarımızla birlikte rahmet  ve şükranla anıyorum.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı