Gündem Haberleri

  Şehit gazeteci Hasan Tahsin anıldı

  İZMİR, (DHA)
  15.05.2010 - 16:05 | Son Güncelleme:

  Bugün 15 Mayıs 2010. 91 yıl önce bugün Yunan ordusu İzmir'i işgal etti. 91 yıl önce bugün düşmana ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin anıtı başında anıldı.

  Törene İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Ege Ordu Komutanı'nı temsilen Tümgeneral Veysi Sunal'ın yanı sıra İl Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve gaziler katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından anıta çelenkler konuldu. İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, Türkiye'nin bağımsızlığı için istilacı güçlere teslim olmayan ve ilk kurşunu sıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlatan Hasan Tahsin'in anıtını yüreklerine diktiklerini söyledi. Sertel şunları kaydetti:
  “Gazeteci Hasan Tahsin ülkemizin bağımsızlığı, Türk milletinin özgürlüğü için canını seve seve verdi. Abdi İpekçi'den Uğur Mumcu'ya, Çetin Emeç'ten Ahmet Taner Kışlalı'ya isimlerini yaşattığımız ve yaşatacağımız demokrasi ve basın şehitlerimizi de asla unutmayacağız. Hasan Tahsin özgür bir ülke için şehit oldu. 91 yıl önce bugün İzmir'in işgalinin ilk günüydü. Aradan 91 yıl geçti ve 91 yıl sonra bizler halen Türkiye'de özgür basın için, bağımsız yargı için, ülkemizde demokrasinin tüm kurul ve kurallarıyla yaşanması için mücadele ediyoruz. 91 yıl önce Hasan Tahsin'in tutuşturduğu bu bağımsızlık meşalesi yolumuzu aydınlatmaktadır. Hasan Tahsin'i ve arkadaşlarını minnet ve şükranla anıyoruz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı