Gündem Haberleri

  Şehit cenazesinde hükümete tezkere çağrısı

  Hakan KABAHASANOĞLU/ESPİYE (Giresun), (DHA)
  17.10.2007 - 15:34 | Son Güncelleme:

  BİNGÖL’ün Kiğı İlçesine bağlı Birici Köyü kırsalında arazi taraması yaparken bastığı mayının patlaması sonucu dün sabah şehit olan Er Yakup Buruş için memleketi Giresun’un Espiye ilçesinde cenaze töreni düzenlendi. Tören öncesi Sahil Caddesi’nde yaklaşık 2 bin kişi ellerinde Türk bayrakları ve ‘Tezkere geçecek, Irak’a girilecek’ sloganlarıyla yürüyüş yaptı.

  Bursa’da bir otomobil fabrikasında işçi olarak çalışan ve 9 aylık asker olan 20 yaşındaki Yakup Buruş’un dün gece geç saatlerde Espiye Devlet Hastanesi Morgu’na getirilen cenazesi bu sabah gözyaşları arasında Merkez Ulucami’ye getirildi. Cenazenin hastaneden askerler tarafından alınması sırasında anne Fatma Buruş, baygınlık geçirince sağlık ekipleri müdahale etti.

  Ulucami’deki cenaze treni öncesinde yaklaşık 2 bin kişilik bir grup, Sahil Caddesi’nde ellerinde Türk bayrakları ve ‘Torunun şehit oldu, karşıla Osman Ağa’ ve ‘Yakup, Ahmet, Barışlar ölmez, vatan bölünmez’ pankartlarıyla yürüyüş yaptı. Yarım saat süren yürüyüş sırasında sık sık, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Askere uzanan eller kırılsın’, ‘İmralı Apo’ya mezar olacak’, ‘Kahrolsun PKK, işbirlikçi ABD’, ‘Barzani şaşırma sabrımızı taşırma’, ‘Tezkere geçecek, Irak’a girilecek’ ve ‘Espiye ovası, şehit yuvası’ sloganları atıldı.

  Ulucami’de öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına, Giresun Valisi Mustafa Taşkesen, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Halim Tırkaz, Belediye Başkanı Hurşit Yüksel, askerler ve yaklaşık 7 bin vatandaş katıldı.

  TERÖR ÖRGÜTÜNÜ BİTİRMEYE YEMİNLİYİZ

  Törende bir konuşma yapan Jandarma Kıdemli Binbaşı Ufuk Aksoy, “Bir ulus ancak değerleri uğruna can vermeye hazır evlatları varoldukça varlığını sürdürme şansına ve hakkına sahiptir. Türkiye Cumhuriyet’i, tarihinin her döneminde bu hakka herkesten fazla sahip olmuş ve sahip olunan bu kutsal hazinenin gururunu yaşamıştır. Bu ülkeyi kurmak bu toprakları bize vatan yapmak için yüzbinlerce vatan evladı, kahramanca yaşamını feda etmiş, her avuç vatan toprağına kanını ve gözyaşını katmıştır. Bu bayrak bugün özgürce dalgalanıyorsa, vatan dediğimiz bu topraklarda insan olmanın onuruyla yaşıyorsak bunu aziz şehitlerimize borçluyuz. Türkiye yıllardan beri başta bölücülük olmak üzere terörün her türlüsüne karşı olağanüstü bir sabır ve azimle mücadele vermekte, bu uğurda her yıl binlerce masum insanını kaybetmektir. Hain bölücüler ve destekçileri, çok iyi bilmelidir ki, bu yolda bundan sonra da ulus olarak tereddüt etmeden canımzı vermeye ve kanımızı dökmeye hazırız. Tek bir terörist kalmayıncaya kadar cani terör örgütünü bitirmeye yeminliyiz” diye konuştu.

  Cenaze töreninde şehit Er Yakup Buruş’un babası Ali Buruş ve annesi Fatma Buruş ile kız kardeşleri Songül ve Ayşe gözyaşlarına boğuldu. Anne Fatma Buruş, kadın askerler tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

  Şehit Er Yakup Buruş’un cenazesi, törenin ardından yine sloganlar eşliğinde toprağa verilmek üzere Avluca Köyü’ne götürüldü.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı