Gündem Haberleri

  Şehit ailesinin 'fatura borcu' muamması

  Hürriyet Haber
  31.08.2012 - 16:12 | Son Güncelleme:

  Foça’da bombalı saldırı sonucu şehit düşen Er Özkan Ateşli’nin Esenyurt’taki derme çatma barakada yaşam mücadelesi veren ailesine elektrik faturalarını ödeyemedikleri için gönderilen icra takibi yürekleri sızlatırken, haber Hürriyet’te çıktıktan sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın talimatına rağmen borcun kapanmadığı iddiası tartışma yarattı. Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’ın yardımcıları önceki gün akşam saatlerinde bu faturayı ödediklerini söyledi. Bunun üzerine BEDAŞ'tan yapılan açıklamada ise Çapan tarafından yapıldığı söylenen ödemenin kendi kayıtlarında olmadığı ve ödemenin bu sabah saat 07.24 kendileri tarafından yapıldığı belirtildi.

  Haberin Hürriyet Dünyası’nda yayınlanmasının ardından hem Türkiye’nin dört bir yanından hem de yurt dışındaki vatandaşlarımızdan şehidin ailesine yardım etmek için yüzlerce kişi aradı.

  Fatura tutarları, gecikme cezası ve BEDAŞ avukatının ücretinden oluşan paranın ödenmesi için dün son gündü. Bu arada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız duruma bizzat el koyup BEDAŞ Genel Müdürü Abdullah Atalay’ı arayarak bilgi aldı, haciz işleminin bir an önce durdurulmasını istedi.

  BEDAŞ: "BORÇ ÖDENDİ, HACİZ İPTAL EDİLDİ"

  Bakanın talimatı üzerine BEDAŞ, Hamdi Ateşli hakkında başlatılan haciz işlemini durdurduğu, borçlarının şirket tarafından karşılandığı açıklandı. BEDAŞ’tan önceki gün saat 17.23’de yapılan yazılı açıklamada: "Şirketimiz (Boğaziçi EDAŞ) İstanbul Avrupa Yakasında, 4 milyon 300 bin aboneye elektrik dağıtım ve perakende satış hizmetleri götürmekte olup, müşterilerine ait borçların tahsilini mevzuat çerçevesinde yürütmektedir. Haberde adı geçen şehit ailesiyle ilgili; 07.05.2012 tarihi itibariyle 1.298,00 TL borç birikmiş ve bu borç tahsil edilemediği için hukuki takip başlatılmıştır. Borçların tahsiliyle ilgili yasal süreç tüm abonelere ayrım yapılmadan uygulanmaktadır. Tüm Türkiye genelinde şehit aileleri, malul ve gazilere elektrik tarifeleri yüzde 50 indirimli uygulanmaktadır. Şehidimizin ailesinin birikmiş borçları şirketimizce karşılanmış ve haciz işlemi iptal edilmiştir." denildi.


  ÇAPAN'IN YARDIMCILARI: "FATURAYI BİZ ÖDEDİK"

  Ancak, Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’ın yardımcıları önceki gün akşam saatlerinde aileyle görüşüp ödeyemedikleri makbuzlarla bölgede BEDAŞ adına tahsilat yaptığı iddia edilen bir kuruluşa başvurdu. BEDAŞ’ın borçlar kapandı açıklamasından 3 saat sonra saat 20.25’de faturaları yatırdılar. Faturaların ödenip paranın BEDAŞ’ın hesabına geçtiğine dair rapor da BEDAŞ Avcılar Bölge Müdürlüğü’nden bugün sabah saat 08.53’te alındı.

  ÇAPAN: "PARANIZI GERİ VERELİM" DİYORLAR

  Çapan da konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle konuştu:
  "Biz dün akşam itibariyle borcun var olup, olmadığını sorduk. Haciz durumunun devam ettiğini görünce de borcu dün akşam itibariyle ödedik. Elimizde 'borcu yoktur' yazısı var. Şehit ailesinin borcu silindi dedikten hemen sonra isteselerdi, o borcu silebilirlerdi. Nöbetçileri yok mu. Bize şimdi 'paranızı geri alın' diyorlar. Biz bu parayı niye geri alalım. Biz bunun reklamını yapmıyoruz. Böyle bir miktarla reklam yapmaktan utanırız. Ödemeyi yaptığımıza dair belgeyi sabah 08.53'te aldık. Ama buna istinaden şirket avukatı bize hacizin kaldırıldığına dair yazıyı vermedi".

  Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’ın sokaklardan hurda kağıt, plastik toplayarak geçimini sağlayan şehidin babası Hamdi Ateşli’ye önümüzdeki hafta iş vereceği açıklandı.

  BEDAŞ: 30 AĞUSTOS RESMİ TATİL ÖDEME İMKANSIZ

  Bu haberler üzerine BEDAŞ'tan yapılan açıklamada ise Çapan tarafından yapıldığı söylenen ödemenin kendi kayıtlarında olmadığı ve ödemenin bu sabah saat 07.24 kendileri tarafından yapıldığı belirtildi.

  Ödeme makbuzlarını düzenlemiş görünen firmanın kendileriyle hiç bir anlaşması ve bağlantısının bulunmadığına da dikkat çeken BEDAŞ, 30 Ağustos gibi resmi tatillerde vezne sistemlerinin kapalı olması nedeniyle böyle bir ödemenin yapılmasının imkansız olduğunun altını çizdi.

  Kurumda yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

  "1- Söz konusu borç, 31 Ağustos 2012 saat 07:24’te BEDAŞ Genel Müdürlük veznesine Hukuk Müşavirliğimizce ödenmiştir.
  2- İcralık olmuş fatura borçları hiç bir şekilde Genel Müdürlük Birimleri dışında tahsil edilememektedir. Teknik olarak hukuki takipteki (icralık) borçların Genel Müdürlük Birimleri dışında ödeme imkanı bulunmamaktadır.
  3- Gürbüz Çapan isimli şahıs tarafından yapıldığı iddia edilen ödeme BEDAŞ kayıtlarında mevcut değildir.
  4- İlgili şahısça yapıldığı iddia edilen ödeme makbuzlarını düzenlemiş görünen firmanın şirketimizle hiç bir anlaşması ve bağlantısı bulunmamaktadır.
  5- Şirketimizle hiç bir anlaşması olmayan ve bahse konu ödemeyi tahsil ettiğine dair makbuz düzenlemiş olan firmanın, makbuz tarihinin resmi tatil olan 30 Ağustos 2012, saat 20.26 olduğu görülmüştür. Fakat şirketimizin resmi tatillerde vezne sistemlerinin kapalı olması nedeniyle böyle bir ödeme yapılması imkânsızdır.
  6- Ödeme yapıldıktan sonra yazılım sistemimizden yapılan ödemeye dair rapor alınabilmektedir. Bu abonemiz de Hukuk Müşavirliğimizce ödeme yapıldıktan sonra, İlgili işletme Müdürlüğümüzden 31 Ağustos 2012 saat, 08:53’de ödeme görüntülemesini almıştır."

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı