Gündem Haberleri

  Şehit ailesi Teğmen'e 9 yıl cezayı az buldu

  Mehmet ARSLAN/ARABAN (Gaziantep), (DHA)
  24.11.2009 - 12:18 | Son Güncelleme:

  ELAZIĞ’IN Karakoçan İlçesi’nde ceza amaçlı olarak askerin eline verdiği pimi çekilmiş el bombasının patlaması sonucu şehit olan 4 askerden Gaziantepli piyade er 21 yaşındaki Mesut Bulut’un ailesi, bombayı veren Teğmen Mehmet Tümer’e 9 yıl hapis cezası verilmesine tepki gösterdi.

  Çocuklarının mezarı başında ağıt yakıp gözyaşı döken şehit ailesi, “Vatanını, milletini savunan askerleri öldüren Teğmene, baklaya ve yumurta çalan çocuklara verilen kadar 9 yıl hapis cezası verildi. Bu nasıl olur?” diye sordu.

  Karakoçan İlçesi Koçyiğitler Piyade Taburu’nda iç güvenlik harekatının sürdürüldüğü 17 Ağustos’ta Teğmen Mehmet Tümer, emirlerini yerine getirmediği gerekçesiyle Onbaşı İbrahim Ertürk'ün eline, ceza amaçtı pimi çekilmiş el bombası verdi. Bombanın patlaması sonucu Öztürk ile birlikte Piyade Çavuş İbrahim Yaman, Piyade Onbaşı Ali Osman Altın ve Piyade Er Mesut Bulut şehit oldu. 4 askerin şehit olmasına neden olmaktan tutuklu yargılanan Teğmen Mehmet Tümer, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan yargılandığı Elazığ 8’inci Kolordu Askeri Mahkemesi’nde 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Şehit askerlerden Piyade Er Mesut Bulut’un Gaziantep’in Araban İlçesi’nde oturan ailesi, Kurban Bayramı öncesi oğullarının mezarını ziyaret etti. Şehidin annesi 39 yaşındaki Mevlüde Bulut ile babası 45 yaşındaki Sinan Bulut, çocuklarının mezarında gözyaşı döktü. Kürtçe ağıt yakan anne Mevlüde Bulut oğlunun mezarına kapanıp, “Ben sana kurban olayım evimizin büyük oğlu Mesut’um. Şirin oğlum, güzel oğlum, annen senin için deli oldu. Gözlerim senin çıkıp gelmeni bekliyor” diye ağladı.

  ‘DEVLETE GÜVENİMİZ AZALDI’

  Baba Sinan Bulut da, oğlunun şehit olmasına neden olan Teğmen Tümer’e verilen cezaya tepki gösterdi. Teğmen’e verilen cezanın güvenlerini sarstığını kaydeden baba Bulut şunları söyledi:

  “4 kişinin ölümüne neden olan kişiye verilen bu ceza bizim güvenimizi sarstı. Bu ülkede yumurta ve baklava hırsızına bile bu kadar hapis cezası verilirken, vatanını, bayrağını ve ülkesini savunan askerleri öldüren Teğmen’e neden 9 yıl hapis cezası veriliyor? Nerede bu adalet, nerede bizi koruyan devlet? Biz olaydan hemen sonra ‘Devlet gereğini yapacak’ deyip davacı da olmadık. Bunları da hak etmedik. Devlete güvendik. Devlete güvenimiz azaldı. Kararı temyiz edeceğiz. Sonuna kadar da hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü biz oğlumuzu inşaatlarda çalışarak yetiştirdik, tırnağı taşa değsin istemedik. Devlete teslim ettik. Devlet de böyle yaparsa güvenimiz nasıl sarsılmaz?”

  ‘BİR OĞLUM DAHA ASKERLİK ÇAĞINDA’

  Bir oğlunun daha askerlik çağına geldiğini belirten Sinan Bulut sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Devlet bu çocuğumuzun da bayrağa sarılı olarak tabutunu gönderirse biz ne yaparız? Ya çocuğumu askere göndermeyeceğim, ya da bu ülkeyi terk edip başka ülkeye gideceğim. Devlet şehidine sahip çıkıp çocuklarımızı öldüren Teğmen’in cezasının müebbete çevrilmesini sağlasın. Oğlumuzun ve 3 arkadaşının ölümüne neden olan Teğmen’in sivil mahkemelerde yargılanması ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırılması için sonuna kadar mücadele edeceğim.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı