Gündem Haberleri

  Şehit ailelerinin psikolojisi

  Hürriyet Haber
  08.12.2009 - 14:56 | Son Güncelleme:

  Prof. Dr. Nevzat Tarhan teröristlerin Tokat Reşadiye'de sisli havayı fırsat bilerek kurduğu pusu sonucunda şehit 7 askerin ailelerinin yaşadığı psikolojik yıkımı ve yaşadıkları acının tahlilini ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

  Yürek yakan hain saldırılara dün bir yenisi eklendi. Tokat'ın Reşadiye İlçesi Sazak Köyü yakınlarında, yoğun sis altında devriye görevi yapan jandarma timine teröristlerce ateş açıldı. Mehmetçik karşı ateşle karşılık verse de, bir uzman çavuş ve altı er şehit oldu, bir uzman çavuş, iki er yaralandı.

  Olay dün saat 15.20 sıralarından askerler yol devriyesi görev yaparken meydana geldi. Askerler bölgede pusu kuran teröristlerin saldırısına uğradı. Yoğun sisin etkisiyle görüş mesafesinin iki metreye kadar indiği sırada kurulan pusudan yaylım ateşi açıldı. Güvenlik kuvvetlerinin karşı ateşiyle çatışma çıktı. Bölgeye ilave kuvvetler sevk edildi. Teröristleri yakalamak için operasyonlar sürüyor.

  Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı ve diğer siyasi parti liderleri hain saldırı üzerine mesajlar yayınladılar. Birlik ve beraberliğe, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamına yönelen bu hain saldırı şiddetle telin edildi. Prof. Tarhan yaşanan bu alayın ailelere yansıyan yanını ve ortak acının milletlerin hayatında ne anlama geldiğini yorumluyor.

  Şehit düşen ailelerin yaşadığı travma, anne baba, eş ve kardeşlerin psikolojik durumları ve yaşadıkları travmalar nasıl giderilir? Bu olayı istismar etmek isteyebilecek terörü destekleyen gruplara karşı takınılması gereken doğru davranış nasıl olmalı?  Psikolojik Savaş kitabı yazarı tanınmış psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan tüm bu konuları, durumu yakından yaşayan kişilerin psikolojik dinamikleri, bu dönemde neler hissedeceklerini ve yakınlarının nasıl davranmaları gerektiğini bugün Uğur Canbolat'a yorumlayacak.

  Programın diğer bölümünde Büyüklenme hastalığı olarak bilinen Narsistik Savunmalar' ele alınacak. Narsisizmin günümüz dilinde karşılığı nedir? Narsistik kişilik nedir? Hangi kişilik kümesine girer? Narsistler eleştiriye karşı nasıl yaklaşırlar? Narsistler kendilerini önemsemeyenlere nasıl davranırlar? Narsistler ne gibi korkular yaşarlar ve nasıl kapatırlar? Narsistik duygular kişide ne zaman gelişmeye başlar? Narsistik davranışlarda ve savunmalarda öğrenilmişlik etkisi var mıdır? Narsistlerin en çok yaşadığı hastalıklar nelerdir? Kendilerinin önemine ilişkin büyüklük duyguları nereden kaynaklanır? Narsistler başarı ve yeteneklerini neden abartırlar? Kendilerini özel ve önemli görmeyenlere nasıl yaklaşırlar? Hep saygı görmeyi beklemeleri tavırlarını nasıl etkiler?

  Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de..

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı