Gündem Haberleri

  Şehit ailelerinden yardım tepkisi

  Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA)
  09.05.2008 - 15:40 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de Ocak ayında yapılan Genel Kurulda göreve gelen İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri hazırlanan yeni istihdam paketinde terör mağdurları ile ilgili hak gaspının olduğuna dikkat çekti.

  Söz konusu olan yasa teklifinin TBMM Alt Komisyonun'da kabul edildiğini ve genel kurulda görüşülme sırasını beklediğini dile getiren Dernek Başkanı Nurettin Yeşilbağ, uygulanan yasada 50'dan fazla işçi çalıştıran işyerleri için yüzde 3 terör mağduru, özürlü ve eski hükümlü çalıştırma zorunluğu olduğunu hatırlattı, “Ancak hazırlanan yeni istihdam paketinde yüzde 3'lük kontenjan içinden terör mağdurları çıkarılmıştır. Hükümetin bu yasal düzenlemeyi yaparken neyi amaçladığını kestirmek mümkün değildir. Kışın en çetin şekilde sürdüğü -25, 30 derece görev yapmaktan çekinmeyen kahramanca bölücü ve irticacı teröre karşı mücadele veren, göğsümüzü siper eden, bu uğurda geren, gerekirse uzvunu kaybeden avlatlarımıza karşı vefa borcunu ödemenin yolu bu olmamalı” dedi.

  Ekim 2007 tarihin'de Habertürk Televizyonu Kanalı ile A Milli Futbol takımı önderliğinde başlatılan “Terör Kahramanlarına Destek Kapmanyası'nda toplanan yardımların dağıtımında sorunlar yaşandığını da belirten Yeşilbağ “Kampanya kapsamında 86 milyon YTL'lik miktarın terör mağduru şehit aileleri ile malul gazilere dağıtımı tam bir fiyasko ile neticelenmiştir. Bu yardımdan bazı hak sahipleri 9 bin 200 YTL'lik pay alırken bazıları 5 bin 200 YTL almıştır. Terör kapsamına girmediği halde 3713 sayılı terörle mücadele yasasına giren bazıları bu haktan yararlandırılmamıştır. TC Emekli Sandığı Genel Müdürlüğüne yapılan kişisel başvurular da tatmin edici nitelekte olmamıştır. Hükümetin bu duruma müdahale ederek hak sahipleri arasindaki huzursuluğu ortadan kaldırmalıdır” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı