Gündem Haberleri

  Şehit aileleri ağlattı

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bebek katili Öcalan'ın gıyabında yargılandığı Ankara'daki duruşmada gözyaşı vardı. Mahkeme, şehit ailelerini müdahil olarak kabul etti ve güvenlik gerekçesiyle duruşmanın İmralı'da yapılmasına karar verdi.

  BÖLÜCÜBAŞI Abdullah Öcalan'ın, dün tutuklu sanık sıfatıyla Ankara 2 No'lu DGM'de idamla yargılandığı ilk duruşma, ağlattı.

  PKK terörüne, nişanlı öğretmen kızını şehit veren baba ile şehit başkomiser eşinin sözleri, duruşma salonundaki bazı mahkeme üyeleri ile gazetecilerin ve polislerin gözlerinin dolmasına neden oldu.

  Davada müdahil olan baba Mustafa Ünügör, ‘‘30 yıl Almanya'da çalıştım. Hepsi bir tek evladım içindi. Eli kanlı teröristler nişanlı kızımı gözlerini kırpmadan üç arkadaşıyla birlikte öldürdü. Evladımızı kaybettik. Hergün ölüyoruz. Bu terörist başına ölümlerin en acısını diliyorum. Abdullah Öcalan'a Allah en kötü şekilde ölmeyi nasip etsin. Ama evlat acısı göstermesin’’ dedi.

  İstanbul'da şehit olan Başkomiser Osman Kahraman'ın eşi Gülbeyaz Kahraman ise ‘‘Avukatları Öcalan'ın haklarından bahsediyorlar. Eşimi gözümün önünde dörtlü çapraz ateşe alıp öldürdüler. Apo, ona savunma hakkı tanıdı mı? İki çocuğumla yalnız başıma kaldım. Bizimkiler toprağın altında. O hiç değilse, adada yaşıyor, nefes alıyor. Onu kaçırmak için mi başka cezaevine getirmek istiyorlar’’ diye konuştu.

  Tarihi yargılamayı yapan DGM heyeti, Başkan M. Turgut Okyay, asil üye Hüseyin Eken ve askeri üye Albay Ülkü Coşkun ve Savcı Ünal Haney'den oluştu.

  AVUKAT KIZDIRDI

  Öcalan'ın, avukatı Zeki Okçuoğlu'nun, Öcalan'ın baskı altında olduğu, savunma hakkının elinden alındığını öne sürerek, ‘‘Bunlar bir devletin yokluğunun kanıtıdır. Bir devlet görevini yerine getiremiyorsa, bedeli sanık ve avukatına ödetilemez. Müvekkilimizin Ankara'da yargılanmasını ve bir tutukevine naklini istiyoruz’’ sözleri, büyük tepki çekti.

  Okçuoğlu'nun şehit ailelerinin zararlarının belirlenerek, müdahale taleplerinin kabul edilmesi gerektiği sözleri de salonu karıştırdı. Karar için verilen arada, bazı şehit anneleri avukatlara saldırmak istedi. Ancak, Mahkeme Başkanı Okyay, izleyicileri uyardı ve ‘‘Savunma hakkı kutsaldır. Lütfen saygı duyalım’’ diyerek, gergin havayı yumuşatmaya çalıştı.

  Müdahil oldular

  Mahkeme, dün şehit ailelerinin tazminat hakları saklı kalmak üzere, ‘‘suçtan zarar gördükleri’’ gerekçesiyle yaklaşık 300 şehit yakınının müdahilliklerine oybirliğiyle karar verdi. Üç avukatının Öcalan'la rahat görüşme ve daha geniş haklar tanınması talebi, ‘‘idari’’ olduğu gerekçesiyle reddedildi. Öcalan'ın yakalanmasından sonra yapılan ikinci duruşmaya çok sayıda şehit yakını katıldı. Sabahın erken saatlerinde DGM'ye gelen şehit yakınları Öcalan aleyhine slogan attılar. Aynı saatlere rastlayan HADEP'lilerin duruşması da DGM kapısında gerginliğe yolaçtı. Şehit aileleri, kaybettikleri yakınlarının fotoğrafları ve Türk bayrakları ile duruşma salonuna girdi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı