Gündem Haberleri

  'Şehirli güzel'

  Cesur SERT/İZMİR, (DHA)
  07.11.2009 - 13:20 | Son Güncelleme:

  EGE İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Moda Tasarım Yarışması’nın final gecesi İzmir Hilton Oteli’nde yapıldı.

  ‘Şehirli güzel’ temasıyla düzenlenen yarışmaya Türkiye gen elinden katılan 221 başvuru arasından 10 tasarım finalde yarıştı ve jürinin yaptığı değerlendirme sonucu Nilgün Hepyalçın birinci oldu. 
   
  Final töreninde bir konuşma yapan Birlik Başkanı Jak Eskinazi, krizin tüm dünyada etkilerinin tartışıldığı bir dönemde moda ve tasarımın yan yana gelerek Türk ihracatçısına moral verdiğini söyledi. Kriz öncesi dönemden bu yana tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim ile ilgili bir çok olumsuz yorum ve analiz yapıldığını ifade eden Eskinazi, “Bazılarına göre bu sektörler için Türkiye defteri kapanmıştı, yeni arayışlara gitmek gerekiyordu. Ancak öyle olmadı. Tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim ihracatçıları eğer yenilik aranacak ise bunun yine sektörün içinde aranması gerektiğinin ısrarcısı oldular ve sonuçta Türkiye, ‘artık bitti’ denildiği yerde bu sektörleri tasarım ve modayla yeniden ayağa kaldırdı. Eğer tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim bitmiş olsaydı İtalya’da da çoktan bitmiş olurdu” dedi.
  Jak Eskinazi son dönemlerde Türkiye’nin çok başarılı ve genç tasarımcılar yetiştirdiğini, dünya çapında ün kazanan bu tasarımcıların kendileri için de büyük bir umut olduğunu belirterek, bir çok tasarımcının bu tip yarışmalarla kendisini kanıtladığına dikkati çekti.
   
  Eskinazi, dereceye giren tasarımcılara para ödülünün yanı sıra ilk iki finalisti kendilerinin seçeceği uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışı eğitim merkezlerinde alacakları eğitim ve yaşam giderlerini bir yıl süreyle karşılayacaklarını sözlerine ekledi.     

  İlkbahar- yaz kreasyonlarının sergilendiği ödül töreninde Nilgün Hepyalçın’a ödülünü İzmir Valisi Cahit Kıraç, ikinci Nalan Kutlu’ya ödülünü Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürü Ziya Altunyaldız, üçüncü Nurgül Günalp’e de ödülünü Birlik Başkanı Jak Eskinazi verdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı