Gündem Haberleri

  Şehir geyikleri antolojisi

  Hürriyet Haber
  04.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ersan Özer imzasıyla yayınlanan 'Şehir Efsaneleri' kulaktan kulağa yayılan ancak doğruluğu bir hayli şüpheli hikáyeleri biraraya getiriyor. Kitabın şu anda gösterimde olan 'Gerçek Efsaneler' adlı filmle çıkış noktası dışında bir bağı yok. Yani filmin senaryosu falan sanıp satın almayın. 'Şehir Efsaneleri' aslında Batılı sosyologlar tarafından yapılan bir tanımlama. Bizdeki karşılığı ise kısaca 'geyik' olarak isimlendirilebilir. Parantez Yayınları'ndan çıkan kitabın girişinde Özer, sistematik davranarak 'geyik'in sınırlarını çizmiş, türlerini tespit etmiş. Hepsinin ortak özelliği -miş'li geçmiş zamanla anlatılması, mutlaka bir arkadaşın arkadaşının kardeşinden duyulmuş olması, akıldışı olmakla birlikte, 'Haliç'in dibi altınla dolu' efsanesinde olduğu gibi altında toplumsal heveslerin yatıyor olması gerekiyor. Küresel bir bakış açısıyla hazırlanan derlemede yalnızca İstanbul değil, New York, Los Angeles, Paris, Tokyo, Montreal geyikleri de var.

  NOSTALJİK HAVA

  Aktüel ve GazetePazar'da muhabirlik, Şok ve Televizyon Çocuğu programlarında yazarlık, Laf Lafı Açıyor ve Beyaz Show'da yönetmenlik yapan Ersan Özer, kitabı hazırlarken 'Şok' deneyimlerinden de faydalanmış. Anlayacağınız kola şişesinin dibiyle Cine 5 izlenebileceği gibi yazarın kendisinin yarattığı geyikleri de okuyabilirsiniz.

  Kitabı okurken büyük çoğunlukla gülümsemenize hatta kahkahalarınıza hakim olamayacaksınız. Efsanelerin birçoğu lise yıllarının harc-ı alem muhabbetleri olduğundan nostaljik bir hava da taşımıyor değil.

  OKUYUN, EĞLENECEKSİNİZ

  Kitapta cevap aranan sorular arasında, Japonlar'ın çıplak gösteren gözlüğü gerçekten icad edip etmedikleri, tüm Çinliler'in aynı anda zıpladıklarında dünyanın yörüngesinin değişip değişmeyeceği, Orhan ve Müslüm babaların gerçekten esrar içme izin belgelerinin olup olmadığı yer alıyor.

  Şehir Efsaneleri

  Ersan Özer

  Parantez Yayınları

  1.250.000 TL

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı