Gündem Haberleri

  ‘Şehadet şerbetini içmek istiyorum’

  Soner KAVAK- İsmail AKKAYA- Hasan BÖLÜKBAŞ/ AKSARAY, (DHA)
  29.10.2007 - 13:22 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ'de Büyükyurt Köyü ile Dokuzkayalar Mevkii'nde sürdürülen operasyonlar sırasında mayına basarak şehit düşen 14 yıllık uzman çavuş 34 yaşındaki Ali Rıza Altın'ın Aksaray’ın Ortaköy İlçesi'ne bağlı Harmandalı Beldesi'ndeki babasının evine ateş düştü.

  2 çocuk babası Altın'ın geçen Ramazan bayramı için izinli olarak geldiği evinde yakınlarına sürekli, “Şehadet şerbetini içmek istiyorum. Ben şehit olacağım” dediği belirtildi. Ağabeyi 45 yaşındaki Zeki Altın, “Bu hainlerin son çırpınışı. Akrep bile ölürken son kez sokar” diyerek teröristlere lanet yağdırdı.

  Kastamonu'da görev yaptıktan sonra Tunceli'ye tayin olan Uzman Çavuş Ali Rıza Altın’ın şehit düştüğü haberi 3 bin 600 nüfuslu Harmandalı Beldesi'ni yasa boğdu. Beldedeki yakınları, bu sabah saatlerinden itibaren 5 yıl önce kalp krizi geçirerek ölen baba Mustafa Altın'ın evine akın etti. Tunceli Jandarma Özel Harekat Komutanlığı'nda görevli olduğu belirtilen şehit uzman çavuş Altın'ın eşi Meral ile çocukları 10 yaşındaki Emre ve 5 yaşındaki Batuhan'ın cenazeyi almak için Tunceli'ye gittikleri bildirildi. Şehit uzman çavuş Altın'ın annesi 70 yaşındaki Şemsi Altın'ın kaybettiği evladı için ağıtlar yaktığı belirtildi.

  ‘ŞEHİT OLACAĞINI BİLİYORDU’

  Beldede çiftçilik yaparak geçimini sağlayan 45 yaşındaki Zeki Altın, kardeşinin Ramazan Bayramı için geldiği izninde yakınlarına sürekli şehit olacağını söyediğini anlatırken, “Bana sürekli olarak, ‘Ağabey bölge çok karışık. Ancak, bu hainlere oraları dar edeceğim. Ben şehit olacağım. Şehadet şerbetini içmek istiyorum’ derdi. Ona, ‘Ağzından yel alsın, Allah korusun’ dedik ama istediği geçekleşti. Vatan sağolsun. Ancak, bu hainlerin son çırpınışı. Akrep bile ölürken son kez sokar. Bunlar son günlerini yaşıyor. Türk silahlı kuvvetlerine güveniyorum” dedi.

  Acılı enişte 47 yaşındaki Numan Ulaş, “Ali Rıza, ramazan bayramına 3 gün kala Aksaray'a geldi. Bana sık sık şahadet şerbetini içeceğini söylüyordu. Ama bunun yanı sıra o hainlere de gerekli dersi vereceğini anlatıyordu. Yüzünde sürekli tebessüm vardı. Anadolu'nun bağrından çıkmış tertemiz bir delikanlıydı. Vatan sağolsun” dedi.

  Tacettin Altın, 7 kardeş olduklarını anlatırken “Vatan sağolsun. Gerekirse hepimiz cepheye gideriz” diye konuştu.

  ‘NİYE GİTTİN?’

  Şehit Uzman Çavuş Ali Rıza Altın'ın babaevine gelen Ortaköy Kaymakamı Şenol Esmer ve Aksaray İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali İnlek, acılı aileye başsağlığı diledi. Kaymakam Esmer'e sarılarak gözyaşı döken anne Şemsi Altın, şehit oğluna seslenirken, “Niye gittin?” diyerek feryat etti. Aileyi teselli etmeye çalışan Kaymakam Esmer, anne Altın'ın fazla üzülmemesi için eve çok fazla ziyaretçi alınmaması konusunda uyarıda bulundu. Aksaray İl Jandarma Komutanı Albay Ali İnlek şehit annesi Altın'ın elini öperek başsağlığı dileğinde bulundu. Kaymakam ve beraberindeki heyet, şehit uzman çavuş Ali Rıza Altın’ın defnedileceği belde mezarlığını inceledi. Şehit Altın'ın cenazesinin gece geç saatlerde Ortaköy İlçesi'ne getirilerek, Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırılacağı ve yarın Harmandalı Beldesi'nde düzenlenecek törenin ardından belde mezarlığında babası Mustafa Altın’ın yanında toprağa verileceği belirtildi.

  DÜĞÜNDEKİ UZUNHAVA

  Tunceli'de şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Ali Rıza Altın'ın çevresinde güzel sesiyle de tanındığı belirtildi. 7 kardeşin en küçüğü olan Ali Rıza Altın, geçen Ağustos ayında 4 yıl görev yaptığı Hatay'dan Tunceli'ye tayin edildikten sonra 17 Eylül 2007 tarihinde ablasının oğlu Yahya Ulaş'ın Kırşehir’deki düğününe katılmıştı. Evli ve 2 erkek çocuk babası olan Ali Rıza Altun, burada eniştesi Numan Ulaş'ın evinde uzanhava okudu. ‘Sarışınsın sarısın güzel, sana çirkin demişler güzel’ sözleriyle başlayan uzunhavayı okuyan Altun, o gün düğünü olan Yahya Ulaş tarafından bilgisayar kamerasıyla görüntülendi. Dayısının uzun havasını kayıt eden Yahya Ulaş, dayısının şehit haberini alınca görüntüleri gözyaşları içerisinde bir kez daha izledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı