Gündem Haberleri

  Şefler kazandı, başhekim gitti

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BEZM-İ Alem Vakıf Gureba Hastanesi Başhekimliği'ne atanan Doç. Dr. Rıza Kutaniş, aleyhine açılan dava üzerine görevden alındı.

  Hastanenin 3 klinik şefi ile İstanbul Tabip Odası'nın açtığı dava üzerine görevden alınan Kutaniş, klinik şefi olmadığı halde hastanenin başhekimliğine atanmıştı. Genel cerrah Doç. Dr. Kutaniş'in yaklaşık 1 yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, ilgili yönetmelikler ve teamüllere rağmen hastane başhekimliğine atanması nedeniyle, şefler ve İstanbul Tabip Odası, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne iptal davası açmışlardı. Mahkeme iptal davası sonuçlanıncaya kadar, önlem olarak Doç. Dr. Kutaniş'in başhekimliğe atanmasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü de bunun üzerine Doç. Dr. Kutaniş'i başhekimlik görevinden aldı ve yerine Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Ayhan Nedim Kara'yı atadı.

  SSK'ya 10 yıllığına kiralanan ve kurum hastalarına hizmet verebilmek için organize edilen hastanede yeni atama sevinç yarattı. 1992-96 yılları arasında hastanede başhekimlik yapan Doç. Dr. Kara, hedefinin insan sağlığı ve insanlığa hizmet olduğunu söylüyor. SSK bünyesinde çalışacaklarını hatırlatan Doç. Dr. Kara, ‘‘SSK'nın kendine özgü kurallarını öğreneceğiz. Bu statü içersinde en kaliteli hizmeti, hep birlikte vereceğiz. Özveriyle kat kat fazla çalışmayı planlıyoruz’’ diyor.

  Öte yandan Doç. Dr. Kutaniş, yaklaşık 2 ay önce ihtiyaç duyulmadığı halde 3'üncü Cerrahi Kliniği açarak, klinik şefi olarak atamasını yaptırmıştı. Doç. Dr. Kutaniş'in başhekimliği görevi sırasında, müfettişlerin hastaneden eksik olmadığı, birçok klinik şefiyle kavga ettiği ve haklarında soruşturma açtırdığı da öne sürülüyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı