Gündem Haberleri

  Şefik paniği

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Platonik aşık olduğu arkadaşını okulda tabancayla öldüren Şefik Dağaçar'ın deli raporuyla serbest kalması, Ege Üniversitesi'nde paniğe neden oldu. Cinnetin tanığı öğrenciler, Şefik'in tahliye olduğu haberi üzerine, ‘‘Deli ise dışarda işi ne? Yine birilerine sevdalanırsa sorumlusu kim olur’’ diye tepki gösterdiler.

  Aşık olduğu Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Seval Erdoğan'ı okulda tabancayla öldüren Şefik Dağaçar'ın tedavi gördüğü Manisa Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi heyet raporuyla serbest bırakması okulda paniğe neden oldu. Acılı baba Şaban Erdoğan, ‘‘Şefik deli değildi. İntikamımızı kendimiz alacağız’’ dedi. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencisi Şefik Dağaçar, aşkına karşılık vermeyen üçüncü sınıf öğrencisi Seval Erdoğan'ı dört yıl önce okulda herkesin gözü önünde tabancayla öldürmüştü. Tukuklanıp yargılanan Dağaçar, önce idam cezasına çarptırılmış, ardından da cezası ömür boyu hapse çevrilmişti.

  Şefik Dağaçar hakkındaki kararı Yargıtay, akli dengesini belirten raporun Adli Tıp Kurumu'ndan alınmadığı gerekçesiyle bozmuştu. Adli Tıp Kurumu cezai ehliyeti olmadığı yolunda karar verince TCK'nın 46'ncı maddesi gereği 30 Kasım 1999'da, en az bir yıl müşahade altında tutulmak üzere Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne gönderilmişti. Türkiye ‘‘af’’la uğraşırken, Şefik Dağaçar, hastanenin 8 doktorunun bulunduğu heyetin verdiği 'Sosyal şifa bulmuştur' raporu ve İzmir Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla, sessiz sedasız hastaneden taburcu edildi.

  ÜNİVERSİTEDE KORKU

  Şefik Dağaçar'ın tahliye olduğu haberi ailesi ve Ege Üniversitesi'nde şok etkisi yaptı. Tedavi gördüğü sırada çıkan öğrenci affından yararlanmak amacıyla Ege Üniversitesi'ne mektupla başvuran Şefik Dağaçar'ın durumu hukuki inceleme altına alındı.

  Konunun detaylı olarak inceleneceğini belirten İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Işık Özkan, ‘‘Durum değerlendirmesi yapacağız. Bu konunun hukuki olarak incelenmesi gerekiyor. Doğrusu neyse o olacak’’ diye konuştu.

  Dağaçar'ın serbest kalışı Ege Üniversitesi öğrencileri arasında da panik yarattı. Özellikle Dağaçar'ın okuduğu İleşitişim Fakültesi'nde öğrencisinden idarecisine kadar herkes ne yapacağını şaşırdı.

  Sosyal şifa buldu raporu

  Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Psikiyatrist Dr. Levent Ermete, Şefik Dağaçar gibi gelen birçok hastanın, bir yıllık tedavi sonucu ‘‘Sosyal şifa bulmuştur’’ kararıyla salındığını söyledi. Ermete, ‘‘Medyanın üzerinde durduğu kişiler biliniyor. Oysa biz daha birçok kişiyi raporla serbest bırakıyoruz. Bunların şuç işleme oranı diğer normal insanlar gibi. Benim, sizin suç işleme oranımız neyse o. Sadece, daha önce suç işleyip tedavi gören, salıverildikten sonra yine suça devam eden Süleyman Aktaş, hayatının sonuna kadar bizim misafirimiz. Ayhan Kartal da onunla aynı durumdaydı. Öldürülmeseydi, hayatını hastanemizde geçirecekti’’ dedi.

  Acılı baba: Yıkıldık

  Seval Erdoğan'ın geçmişte müteahhitlik yapan babası Şaban Erdoğan, Şefik Dağaçar'ın serbest bırakılışının yanlış olduğunu söyledi. Erdoğan, ‘‘Zaten Şefik deli değildi. Akli dengesi yerinde değil kararının verilmesi bizi yıkmıştı. Hukuk mücadelemizi kazanamadık. Zaten maddi olarak da yıkıldık. Maddiyat olmayınca hukuk da olmuyor. Bir evladın bedeli bu olmamalıydı. Ailemiz yıkıldı. Ticari hayatımız bitti. Bir de Şefik'in serbest bırakılışı tuz biber ekti. Artık kimseye güvenimiz kalmadı. Kendi kendimize birşeyler yapmaya çalışacağız’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı