Gündem Haberleri

  Şeffaflığa onay

  Hürriyet Haber
  24.10.2003 - 01:56 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bilgi Edinme Yasası'nı onayladı. Vatandaş, artık devletten istediği pekçok bilgi ve belgeye ulaşabilecek. Ancak kamuda şeffaflığı getirecek olan bilgi edinme hakkı, ‘‘özel meraklılar’’ tarafından kullanılamayacak.

  Vatandaşın istediği bilgi veya belgelere ulaşmak için bir para harcanırsa, ilgili kurum bu parayı başvuru sahibinden alacak. Sezer'in Resmi Gazete'de yayınlanması amacıyla Başbakanlığa gönderdiği ve 6 ay sonra yürürlüğe girecek olan 32 maddelik yasa, özetle şu hükümleri içeriyor:

  HERKESİN HAKKI

  Vatandaşlar, kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından istedikleri bilgiyi alma hakkına sahip olacaklar. Türkiye'de ikamet eden yabancılar ile Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı tüzel kişiler, faaliyet alanlarıyla ilgili ve karşılıklılık ilkesi çerçevesinde bu haktan yararlanabilecekler. Başvurular elektronik ortamda veya diğer iletişim araçlarıyla da yapılabilecek.

  KÖŞK DE ŞEFFAF

  Yargı denetimi dışında kalan idari işlemler de bilgi edinme kapsamında olacak. Vatandaşlar, Yüksek Askeri Şûra, Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı kararları için de bilgi edinebilecek. Bu hükmün, kurulların kararlarını yargı denetimine açmaması için ayrıca tedbir alındı. Bu amaçla tasarıya, ‘‘Bu yolla sağlanan bilgi edinme hakkı işlemi, yargı denetimine açılması sonucunu doğurmaz’’ hükmü konuldu.

  DEVLET SIRRI HARİÇ

  Devletin emniyetine, dış ilişkilerine, milli savunma ve güvenliğine açıkça zarar verecek ve niteliği itibariyle devlet sırrı olan, gizlilik dereceli bilgi ve belgeler, kapsam dışında olacak. Ancak gizliliği kaldırılan bilgi ve belgeler ise kapsama girecek. Açıklanması ya da zamanından önce açıklanması halinde ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar verecek, haksız rekabet ve kazanca sebep olacak bilgi ve belgeler de istenemeyecek.

  İSTİHBARAT SINIRLI

  Sivil ve askeri istihbarat birimlerinin, görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi veya belgeler, kapsam dışında tutulacak. Ancak, bu bilgi ve belgeler, kişilerin çalışma hayatını ve meslek onurunu etkileyecek nitelikte ise bilgi edinme hakkı tanınacak. Kurum ve kuruluşlarca sürdürülen idari soruşturmalarla ilgili başvurular sınırlı olacak.

  ÖZEL HAYATA KORUMA

  Kişilerin, özel hayatına müdahale sonucu doğuracak, soruşturmayı tehlikeye düşürecek, gizli kalması gereken bilgi kaynağının açıklanmasına neden olacak bilgi istenemeyecek. Kişinin izin verdiği haller saklı kalmak kaydıyla özel hayatın gizliliği kapsamında sağlık ve aile bilgileri, şeref ve haysiyetine, mesleki ve ekonomik değerlerine haksız müdahale oluşturacak belgeler verilemeyecek.

  TELEKULAK YASAĞI

  Haberleşmenin gizliliğini ihlal edecek, bilgi-belgeler de kapsam dışında olacak. Bu hak ticari sırlar için de kullanılamayacak. Kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen, sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin bilgi ve belgeler, kapsam dışında olacak. Bu bilgilere, ancak düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarına verilebilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı