Gündem Haberleri

  Seferi Yılmaz’ın 15 yıl hapsi istendi

  Hürriyet Haber
  23.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bombalanmasıyla Şemdinli olaylarının başlamasına yol açan Umut Kitabevi’nin sahibi olan Seferi Yılmaz hakkında PKK üyesi olmak ve olayın propagandasını yapmak suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  Van Cumhuriyet Savcısı İbrahim Halil Selçuk, Yılmaz hakkında hazırladığı iddianameyi tamamlayarak Van 4.Ağır Ceza Mahkemesi’ne 9 Ağustos 2006’da sundu. Mahkeme ise bu iddianameyi 18 Ağustos’ta kabul etti. Yılmaz’ın ilk duruşması 18 Eylül 2006’da görülecek.

  Savcı, 6 sayfalık iddianamesinde Seferi Yılmaz’ın Ekrem Yılmaz adına kayıtlı GSM hattı üzerinden yaptığı konuşmaları ve itirafçı Hasan Salar’ın beyanlarını esas aldı. Ayrıca Yılmaz’ın Roj Tv’deki konuşmalar delil olarak sunuldu. İddianamede, "Şüphelinin olayın propagandasını yapmak kastıyla hareket ettiği" belirtildi. Savcı Selçuk, "Şüpheli Seferi Yılmaz’ın yargılamasının CMK’nın 250. maddesine göre yapılarak yasadışı silahlı PKK/Kongra-Gel Terör Örgütü Üyesi olmak suçundan cezalandırılmasını" istedi. Yeni TCK 314/2 uyarınca 5 ile 10 yıl arasında ceza istenirken Terörle Mücadele Yasası’nın 5.maddesince de yarı oranında artırılması öngörülüyor. Buna göre, Savcı, Seferi Yılmaz’a asgari 7.5 ve üst sınırdan hesaplanırsa da 15 yıl ceza isteminde bulundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı