Gündem Haberleri

  Sedat Ergin sopalı fotoğrafı yorumladı

  Hürriyet Haber
  03.08.2012 - 11:42 | Son Güncelleme:

  Önce beyzbol sopasının şifrelerini çözelim. Türkiye’de futbol ne ise, Amerika’da beyzbol odur. Bizde çocuklar nasıl daha çok küçük yaşlardan itibaren topa vurmaya başlarsa, orada da çocuklar ellerine beyzbol sopasını alırlar, beyzbol topunu tutmaya yarayan büyük eldivenleri ellerine geçirirler ve kendilerini büyük adam gibi hissederler. Bizde nasıl pek çok evde futbol topu bulunursa, Amerika’daki evlerde de beyzbol sopası ve topu vardır. Demek istediğim, sopaya bunun dışında özel bir anlam atfedilmemesi gerektiği ve bunun Amerikan kültürünün, yaşam biçiminin bir parçası olduğudur. Bir Amerikan Başkanı’nın oval ofiste beyzbol sopası bulundurmasını bu ölçüler içinde görmek gerekir. Başkan Obama’nın bütün gününü geçirdiği bir odada böyle bir objeyi bulundurması çok doğal. Hepimiz ofislerimizde hoşumuza giden benzer objeler bulundurmuyor muyuz?

   

  Bunu söyledikten sonra fotoğrafı nasıl analiz etmeliyiz sorusuna geçelim. Bu alanda bir uzmanlığım yok. Ancak Obama’nın yüzünde çok sıkıntılı bir ifade olduğu anlaşılıyor. Eğlenceli olmayan çok zor bir dosyayı görüşmekte olan bir insanın sıkıntısı var yüzünde.Konunun sevimsizliğinin getirdiği stresi beyzbol sopasını elinde tutarak, onu hafifçe yere vurarak bastırmaya çalışıyor.

   

  Geçen Pazartesi günü Beyaz Saray tarafından 36 dakika süren bu telefon konuşmasıyla ilgili yapılan resmi açıklamaya bakarsanız, Obama’nın neden stresli olduğunu anlayabiliriz. Açıklamaya göre, görüşmenin gündem maddesi Suriye’deki iç savaş. Özellikle Halep’te yoğunlaşan çatışmaların ve buradaki sivil kayıpların, yaşanan büyük insanlık dramının gündeme geldiği anlaşılıyor. Ne yazık ki, ABD de Türkiye de bu durum karşısında çaresizlik içindeler. Görüşmede Beşar Esad’ın gidişi ve sonrasında siyasi geçişin hızlandırılması konuları da ele alınmış. Bunlar neresinden bakarsanız bakın kolay konular değil. Esad gitse bile yerine nasıl bir rejimin inşa edileceği kolay bir konu değil.

   

  Obama’nın şu güçlüğü de var. Bu yıl, bilindiği gibi ABD’de seçim yılı. Kasım ayında Başkanlık seçimine gidiliyor. Irak’tan askerlerini büyük ölçüde çeken Obama, seçim dönemi ABD dışında hiçbir askeri müdahaleye girişmek istemiyor. Tek bir Amerikan askerini bile yurtdışına, ABD sınırları dışına göndermeyi göze alabilecek bir durumda değil. Bu da onu hareketsizliğe itiyor. Bir taraftan da bir şeyler yapması gerekiyor. Suriye’ye karşı uluslararası baskı mekanizmalarını devreye sokmaya kalktığında Güvenlik Konseyi’nde attığı her adım Rusya’nın vetosuyla karşılaşıyor. O da sonunda kendisine en yakın gördüğü müttefiki Türkiye ile istişare ediyor. Ben fotoğrafa bu parametreler içinde bakıyorum.

   

  Bunlar tabii benim görüşmenin bütünüyle ilgili tahmin edebileceğim başlıkları. Bunun dışındaki boyutlarını-eğer varsa- görüşmenin tutanağını görmedikçe bilemeyiz.

   

  Tabii o beyzbol sopası bizim tarafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde olsaydı çok başka analizler yapılabilirdi. Yanlış anlamayın, bu da işin şakası… Ayrıca Başbakan Erdoğan’ın stresle baş edebilmek için eline sopa almasına ihtiyacı da yok.  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı