Gündem Haberleri

  Seçmen, TV'ye göre karar değiştiriyor

  Hürriyet Haber
  22.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Televizyon yayınları siyasi tercihler konusunda belirleyici bir faktör. Seçmenlerin yüzde 13.3'ü siyasi tercihini TV ve radyo programlarının etkisiyle değiştiriyor. Yayınlar, en çok erkeklerin kararını etkiliyor.

  TRT Yayın Planlama Koordinasyon ve Değerlendirme Dairesi Başkan Yardımcısı Mehmet Mete, ‘Televizyon Yayınlarının Türk Toplumu Üzerindeki Etkileri’ başlıklı çalışmasında, ‘siyasi yayınlar’ konusunda yaptığı araştırmanın sonuçlarına yer verdi. Araştırmada, seçmenlerden yüzde 13.3'ünün siyasi tercihini TV-radyo programları sonucu değiştirdiği ortaya çıktı. TV ve radyo yayınlarıyla siyasi tercihlerini değiştiren erkeklerin oranı 14.89, kadınların oranı ise yüzde 12.78.

  İlkokul diploması bulunmayanlar TV-radyo yayınların sonucu siyasi tercihlerini en çok değiştiren grup olarak ortaya çıkarken, bunu sırasıyla ortaokul, ilkokul, üniversite-yüksekokul ve lise ve dengi okul mezunları izliyor. Küçük yerleşim yerlerinde TV-radyo yayınları, siyasi tercih değişikliklerinde daha da etkili. Nüfusu 10 binden az olan kırsal yerleşim yerlerinde oturanların yüzde 15.64'ü yayınlardan etkilenerek, siyasi tercih değişikliği yapıyor. En çok izlenen ve izleyiciyi etkileyen seçim programları içinde ilk sırayı ‘açık oturum’, ikinci sırayı ‘propaganda konuşmaları’, üçüncü sırayı da ‘parti reklamları’ alıyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı