Gündem Haberleri

  Seçimsiz yola devam

  Hürriyet Haber
  02.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Koalisyon partileri ANAP, DSP ve DTP liderlerinin dün yaptıkları 4 saatlik zirve toplantısından, ‘‘seçimsiz yola devam’’ kararı çıktı. Başbakan Yardımcısı Ecevit, ‘‘Koalisyon ortağı üç parti arasında her konuda tam bir uyum var. Gündemimizde seçim yok’’ dedi.

  Koalisyon hükümetinin liderleri dün yaptıkları zirve toplantısında, ‘‘seçimsiz yola devam kararı’’ aldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, zirveden sonra yaptığı açıklamada, ‘‘Gündemimizde seçim yok’’ derken, her konuda uzlaşı içinde olduklarını bildirdi.

  Zirvede, koalisyonun ANAP ve DTP kanadı ile DSP kanadı arasında sorun yaratan DSP'li Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'ın türban genelgesi ele alındı. Bu konuda İmam Hatip okullarında türbanı serbest bırakan bir yumuşamaya gidilirken, Memur Sendikaları ile Haller Yasalarının süratle çıkarılması konusunda görüş birliğine varıldı.

  ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ile DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, koalisyonun altıncı ayında başlattıkları ‘‘Her üç ayda bir görüş alışverişinde bulunmak üzere zirve yapma’’ uygulamasının üçüncüsünü dün gerçekleştirdi. Bakanların alınmayıp ilk kez sadece üç liderin başbaşa gerçekleştirdiği zirve 4 saat sürdü. Liderlerin, saat 20.00-21.00 arasında akşam yemeği ile devam ettikleri zirveyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Açıklamanın bugün Başbakan Yılmaz tarafından yapılacağı bildirildi.

  Ancak Ecevit, zirveden ayrılırken gazetecilere, ‘‘Her konuda, koalisyon ortağı üç parti arasında uyum bulunduğu görüldü. Gündemimizde seçim yok’’ demekle yetindi. Yılmaz ve Cindoruk ise hiçbir şey söylemeden Konuttan ayrıldılar.

  TÜRBANDA UZLAŞMA

  Toplantıda, son günlerin önemli ve tartışmalı konusu türban sorunu üzerinde durulduğu öğrenildi. Yılmaz ile Cindoruk'un imam hatip okullarında okuyan kız çocuklarının başlarını örtmesini savundukları, Ecevit'in de simge haline getirilmemek kaydı ile başların uygun bir şekilde örtülmesine olanak verilebileceğini belirttiği öğrenildi. Ecevit'in, sorunun bıçak gibi kesilmesinin olağının bulunmadığını belirtmekle birlikte, ‘‘Milli Eğitim Bakanımızın türban ile ilgili genelgesi 2,5 ay önce çıktı. Bunu politik bir amaç için kullanmak isteyenler var’’ dediği bildirildi.

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in geçtiğimiz hafta içinde liderlere götürdüğü önerileri de değerlendiren ortaklar, seçime gidilmemesi konusunda mutabakata vardılar. Çiller'in önerilerini de gündem değiştirmek olarak algılayan ortaklar, ekonomik konular üzerinde de ayrıntılı bir şekilde durdular.

  Program aynen uygulanacak

  Yüksek enflasyonun aşağı çekilmesi için hükümetin programını aynen uygulaması kararını da bir kez daha benimseyen Yılmaz, Ecevit ve Cindoruk, Meclis'e sevk edilen vergi ve sosyal güvenlik yasalarının bir an önce yasalaştırılması konusunda da hemfikir olduklarını beyan ettiler. Bunun yanısıra Memura Sendika Hakkı ile Haller Yasasının çıkarılması konusunda da görüş birliğine varıldı.

  Başbakan Yılmaz, toplantıda Bolu Milletvekili Avni Akyol tarafından hazırlanan kuran kursları ile yasa teklifi hakkında bilgi verdi.

  Zirvede tam uyum

  Başbakanlık Konutu'nda bir araya gelen Yılmaz, Ecevit ve Cindoruk’un görüşmesi 4 saat sürdü. Toplantıdan ilk çıkan Ecevit , ‘‘Hükümet tam bir uyum içinde çalışıyor. Her konuda uzlaştık’’ dedi. Yılmaz, zirvenin başlangıcında gazetecilerin, Ecevit ve Cindoruk ile tokalaşmaları isteğine, ‘‘Tanışmıyoruz ki, niye tokalaşacağız’’ diye esprili bir karşılık vererek talebi reddetti.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı