Gündem Haberleri

  Seçimlerde hükümeti hezimete uğrattılar, hala meydanlardalar

  Hürriyet Planet
  25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İspanya'da yasağa rağmen krize karşı sokağa dökülen binlerce kişi, hükümetteki Sosyalist Parti'nin hezimete uğradığı seçimlerin sona ermesine rağmen, başkent Madrid'in Puerta del Sol Meydanı'ndaki protestolarını sürdürüyor. Birçoğu ilk defa böyle bir eyleme katılan gençler, protestolara yönelik ilgiden dolayı heyecanlı ve gösterileri sürdürmekte kararlı.

  GENÇLER MEYDANLARI SEVDİ / FOTO GALERİ

  İlk olarak seçimlere kadar meydandan ayrılmayacaklarını açıklayan göstericiler, seçimin sona ermesine rağmen sayılarının çığ gibi büyümesi ve basının da protestoları "Arap Baharı"na benzetmesi üzerine, çadırlarını sökmeme kararı aldı.

  Özellikle gençler arasında yüzde 40'lara ulaşan işsizliğe isyan eden ve sosyal paylaşım sitelerinde örgütlenen binlerce kişi, dokuz gündür meydanda kurdukları çadırlarda uyuyor, gündüzleri de düzenledikleri gösteri ve etkinliklerle artan fiyatları ve işsizliği protesto ediyor.

  Birçoğu ilk defa siyasi eyleme katılan ve seslerini duyurdukları için memnun olan gençler, hafta sonu en güçlü olduğu bölgelerde bile beklenenin altında oy alan iktidardaki Sosyalist Parti'nin uğradığı hezimette etkili oldu.

  "Hemen Gerçek Demokrasi" örgütünün çağrısıyla 15 Mayıs'ta başlayan gösterilerde, Madrid'in yanı sıra Barselona, Granada, Seville ve birçok kentte binlerce kişi bir araya geldi.

  Polis, gösterilerin ilk günlerinde protestolara katılanlara müdahale ederken, katılımcıların sayısının her geçen gün çoğalması üzerine yoğun güvelik önlemleri almakla yetindi.

  Ekonomik krizin darbe vurduğu Portekiz'in başkenti Lizbon'da da, İspanya'daki göstericilere destek amacıyla onlarca kişi, Rossio Meydanı'nda kamp kurdu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı