Gündem Haberleri

  Seçimler araştırma sektörünün yıldızını parlattı

  A.A
  25.07.2007 - 12:42 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de yatırım yapmak isteyen yabancı sermayenin çalışmaları ve seçim nedeniyle araştırma pazarı hareketlendi. Seçimle birlikte yıldızı parlayan Türk araştırma pazarı gelecek vaat eden sektörler arasında yer alıyor.

  Pazarlama ve Kamuoyu Araştırmacıları Derneği Genel Koordinatörü Jale Elhadef, araştırma sektöründe son 3-4 yıldır giderek artan bir ciro artışı görüldüğünü belirtti. Bu yılki seçimlerin de sektörün siyasi araştırmalar kanadında bir hareketlilik sağladığını ifade eden Elhadef, “Bunun yansımalarını 2008 Mart ayında yapılacak sektör büyüklüğü toplantısında göreceğiz” dedi.

  Elhadef, araştırma sektörünün yıllık cirosunun 94 milyon dolar civarında olduğunu, saha elemanları ile 2 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.

  Seçim anketlerinden çıkan sonuçlara ilişkin de Elhadef, “Özellikle üyelerimizin yaptığı ve kamuoyu ile paylaşılan çalışmalarda verilen tahminlerin gerçekle bire bir örtüştüğü gerçeğini gözler önüne serdi. Giderek bilinçlenen bir sektör oldu” diye konuştu.

  YABANCILAR İLGİ GÖSTERİYOR

  2000'li yıllardan günümüze gelindiğinde, AB entegrasyon sürecinde sektörde iki kollu rüzgar estiğini belirten Elhadef, yabancı araştırma şirketlerinin yerli firmalarla birleşmeleri ve Türkiye'de yatırım yapmak isteyen yabancı sermayenin çalışmalarının araştırma pazarını hareketlendirdiğini kaydetti. Şu anda 8 adet yabancı araştırma şirketinin Türkiye pazarında faaliyetini sürdürdüğünü ifade eden Jale Elhadef, “Her birinin genel müdürü Türk. Yabancılar gelecek vaat eden sektörlere ilgi duyuyorlar. Giderek büyüme gösteren Türk araştırma pazarı da bunlardan biri” dedi.

  Öte yandan seçim anketlerinde doğruya yakın sonuçlar yakalayan KONDA Araştırma ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem ise seçim anketi çalışmalarında bilinen teknikleri uyguladıkların, son araştırmada 150'den fazla insan çalıştırdıklarını ve ona göre sonucu ilan ettiklerini belirtti.

  Yalnız kedisinin değil başka kurumların da doğruya yakın sonuçlar yakaladığını ifade eden Erdem, “Bir çok insanın eleştirmesine rağmen şuna inanıyorum; Türk araştırma kurumları özellikle siyasi araştırmalarda başarılıdırlar. Tabi hepimizin zaman zaman sapmaları, yanlışları olmaktadır ama genel olarak baktığımızda başarılıdır. Türkiye ne kadar gelişiyorsa araştırmacılar da o kadar gelişiyor” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı