Gündem Haberleri

  Seçimin mağduru ağaçlar olacak

  Hürriyet Haber
  26.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  18 Nisan'da yapılacak milletvekili ve mahalli idareler genel seçimlerinde kullanılacak oy pusulaları, zarflar ile seçim iş ve işlemleri ihtiyacında kullanılacak kağıt için hammadde olarak gereken ağaç sayısı 8 bin 60.

  Orman mühendisleri ve çevre uzmanlarından alınan bilgiler çercevesinde yapılan belirlemelere göre, YSK'nın, 18 Nisan'da yapılacak milletvekili ve mahalli idareler genel seçimlerinde, yaklaşık 36 milyon seçmenin kullanacağı oy pusulaları için 1640 ton kağıda gereksinimi var. Bir kağıt fabrikasının bu miktarda kağıdı üretebilmesi için hammadde olarak her biri 30 santimetre çapında ve 15 metre boyunda olmak üzere 5 bin 740 ağacı işlemesi gerekiyor. Seçimlerde kullanılacak 117 milyon zarfın hazırlanması için Devlet Malzeme Ofisi'nde çalışmalar sürdürülürken, zarflar aynı çap ve boyda 1270 ağacın işlenmesiyle elde edilebilecek.

  Ancak, seçim faaliyetleri oy pusulaları ve zarflarla da sınırlı kalmıyor. Seçim işlerinde kullanılmak üzere 64 çeşit ve 300 ton ağırlığında evraka ihtiyaç bulunuyor. Bu evrak da 1050 ağaçtan sağlanacak.

  Çevre uzmanları, bu adayların seçim propaganda faaliyetlerinde yararlanacağı bayrak, afiş gibi malzemeler için kullanılan kağıtlar ile naylon tüketimi dikkate alındığında, seçim döneminde çevre için önemli bir maliyetin gündeme geldiğine işaret ediyorlar.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı