Gündem Haberleri

  Seçimin kilit adamı

  Planet
  08.05.2010 - 13:16 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de dün sona eren seçimler sonrasında hiçbir parti tek başına iktidar olacak koltuk sayısına ulaşmadı. Seçimlerin galibi, 13 yıldır muhalefette olan Muhafazakar Parti oldu. İngiltere 36 yıl sonra ilk kez koalisyon ya da azınlık hükümetine hazırlanırken, bütün gözler seçimlerde 57 koltuk kazanan Liberal Demokrat Parti lideri Nick Clegg’e çevirilmiş durumda.

  İşte İngiliz gazetelerinin seçim sonuçlarına yönelik yorumları:     

   

  BBC: Nick Clegg, Muhafazakarla anlaşma üzerine düşünüyor     

  İngiltere’de Liberal Demokratların lideri Nick Clegg, Muhafazakar Parti ile iktidar paylaşımına gidip gitmeme üzerine milletvekilleriyle bir görüşme yapacak.

   

  Seçim sandıklarının kapanmasının üzerinden bir günden daha uzun bir süre geçse bir ülkeyi kimin yöneteceğine yönelik belirsizlik devam ediyor.

   

  Seçimlerden sonra en fazla koltuğu 306 ile David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti adlı.

   

  Tek başına iktidar olma şansını 20 koltukla kaybeden Muhafazakarlar, asılı parlamento için Liberal Demokratlara yöneliyor.

   

  Seçimlerden, 258 koltukla ayrılan İşçi Partisi lideri Gordon Brown’nun da Liberal Demokratlarla görüşmeye hazırlandığı belirtiliyor.

   

  Diğer yandan David Cameron’un, Liberal Demokratlara, yeni hükümeti birlikte kurmak adına  “büyük, açık ve makul” bir teklifte bulunduğu söyleniyor.

   

  GUARDIAN: “Clegg, var mısın yok musun?”

   

  İngiltere’de dün sona eren seçimlerde 57 koltuk kazanan Liberal Demokratlara anlaşma teklifinde bulunan Muhafazakar Parti lideri David Cameron, 1997’den bu yana ilk kez,  hükümet kurmaya çalışıyor.

   

  Seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidara gelecek kadar koltuk kazanamadı ve İngiltere 36 yıl sonra ilk kez asılı parlamento kurulacak.

   

  Cameron ise, kendi tanımıyla “büyük, açık ve makul bir teklifte bulunduğunu” belirtti.

   

  Ancak Liberal Demokratların bu teklife nasıl cevap verecekleri henüz netlik kazanmadı ve İşçi Partisi lideri Gordon Brown’nun da Clegg’in desteğini almaya hazırlandığı belirtildi.

   

   

  DAILY TELEGRAPH: David Cameron, Nick Clegg ile anlaşmaya yakın

  İngiltere’de Muhafazakar Parti lideri David Cameron, Liberal Demokratların lideri Nick Clegg ile resmi görüşmelere başladı.

   

  İngiltere siyaset tarihinin en olağandışı günlerinden birinde, Muhafazakar Parti lideri Cameron, seçimlerden asılı parlamento sonucunun çıkmasının ardından, Clegg’e “büyük, açık ve makul” bir iktidar paylaşımı teklifinde bulunduğunu belirtildi.  

   

  Cameron, tek başına iktidar olma şansını 20 koltukla kaybetmesinin ardından, Clegg’e açık bir teklifte bulunmak zorunda kaldı.

   

  THE INDIPENDENT: İngiltere’nin kaderi tek bir adama bağlı

   

  İngiltere’de Liberal Demokratların lideri Nick Clegg’in elinde sistemi tamamen değiştirebilme şansı bulunuyor.

   

  Ülkede dün sona eren seçimleri üç parti de kaybetse de yine de bir kazanan var.

   

  Liberal Demokratlar seçimlerde çok kötü bir performans sergiledi. Seçim öncesinde hakim olan Clegg çılgınlığının sandıklara yansımadığı görüldü. Her ne kadar Liberal Demokratlar bu konunda endişeli olsa da, aslında seçimlerin kilit oyuncusu yine onlar. Kendileri için hayal olan bir şeyi gerçekleştirdiler. İngiltere’de son 36 yıldır asılı parlamento olmazken, bu kez hem İşçi Partisi hem de Muhafazakarları iktidar paylaşımı için kendileriyle görüşmek zorunda bıraktılar.

   

  Nick Clegg anı değerlendirip, seçim sistemini değiştirme şansını elimde bulunduruyor.

   

  FINANCIAL TIMES: Muhafazakarlar, Liberal Demokratlara iktidarı paylaşmayı teklif etti

  Muhafazakar Parti lideri David Cameron, İşçi Partisi’ni geride bırakmak ve sandıklardan 36 yıl sonra ilk kez asılı parlamento çıkmasından endişe duyan piyasaları sakinleştirmek adına Liberal Demokratlara “büyük, açık ve makul” bir iktidar paylaşımı teklifinde bulundu.

   

  Cameron’ın bu girişimi kendi partisinin içinden tepkilerin gelmesine neden olsa da Nick Clegg ile anlaşmaya gitmenin İngiliz halkının çıkarına olduğunu belirtti.

   

  Cameron, “Ulusun ne istediği belli ve dünya şu anda İngiltere’nin nasıl bir karar vereceğine odaklanmış durumda” dedi ve hükümetin kuruluşunda yaşanacak olası bir ertelemenin İngiltere ekonomisine 163 milyar sterlin zarar vereceğinin altını çizdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı