Gündem Haberleri

  Seçimi takan yok

  Hürriyet Haber
  31.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nevşehir'de vatandaş seçimle pek ilgili değil. Kimse istifisini bozmuyor, ‘‘Ya ekmek yada okey partisi’’ deyip, kahveleri dolduruyorlar. Sol partilerin hiç şansı yok. En rahatı FP. Geri kalan 2 milletvekilliği için MHP, ANAP ve DYP yarışıyor.

  YOLUN sağında ve solunda otel, camping, hediyelik eşya dükkanlarının ilan panoları sıklaşınca Kapadokya'ya; ‘Damat İbrahim Paşa yadigarına hoşgeldiniz’ takından da Nevşehir'e geldiğinizi anlıyorsunuz.Damat Paşa'dan sonra sizi ilk karşılayan, ‘‘Hail Çiller’’ der gibi pozuyla bilboardları süslemiş olan DYP lideri Tansu Çiller ile yüzyüze geliyorsunuz. Bu bilboardların yırtılmış olanları da temizlik işçileri tarafından bir çöp arabasına yükleniyor.

  Şehirde seçim izlenimi yok. Zaten vatandaş da pek ilgili değil. Kahveye giriyorsunuz. İstifini bozan yok. ‘‘Ya ekmek ya da okey partisi’’ diyorlar. Bu isimde iki parti seçim pusulasında yer almadığı için gerçek partilere yöneliyorsunuz. Onları bulmak çok kolay. Parti bayrakları sadece il merkezleri önünde asıldığı ve bütün parti merkezleri de ana cadde üzerinde olduğu için işiniz kolay.

  Üç hilaller arasına sıkışmış, siyah beyaz Devlet Bahçeli afişleri sizi MHP İl Başkanlığı'na götürüyor. Bayram günü nabız yoklayıp bayramlaşmanın da ortasına denk düştüyseniz ha bire tokalaşıp, MHP usulü kafa tokuşturuyorsunuz.

  Kulağınızda MHP 1'inci sıra adayı İsmail Çevik'in ‘‘6 yıldır yüzümüzden gülücük eksik olmadı. Nefsimizi ayaklar altına alıp parti ayırımı yapmadan herkesle içli dışlı olacağız. Birinci partiyiz’’ sözleri ile İl Başkanı'nın Abdullah Çatlı için yaptığı, ‘‘12 Eylül öncesinde teşkilatımızdandı. Sonra ne yaptığını biz değil, Devlet bilir. Ama bizim taban Devlet ile iş yaptığı için onu sever. Hepsi bu’’ değerlendirmesi kalıyor.

  Sağın kalesi Nevşehir'de kadın adaylara ön sıralarda yer veren sol partilerin şansı yok. Onları geçiniz.

  DYP, Esat Kıratlıoğlu'ndan kurtulduğu için düğün bayram ediyor. Diğer partiler ise ‘‘Ahh, ahh Esat Abi nasıl kaybetti’’ diye dizlerini dövüyor. DYP 35 yıllık Haset'ini gühan keçisi yapmış oy topluyor anlayacağınız.

  DYP önseçim sonuçlarına bir tek Nevşehir'de uymuş. Gazeteci Taner Erdoğan'ı aday göstermiş.

  FP'nin 1'inci sıra adayı ünlü Susurluk Komisyonu'nun Başkanı Mehmet Elkatmış. FP, oy kaybediyor ama o inanmıyor:

  ‘‘Halkın başını önüne eğecek birşey yapmadık’’ diyor. Ama ‘‘Fasa, fiso, küskünlerin ardındaki adam’’ dendiğinde mesajı alıyor. Savunmayı ve sıkıntıyı birlikte yaşıyor.

  ANAP'ın 1'inci sıra adayı Abdülkadir Baş, tutulan bir isim. Ama söz 15 yıldır kesintisiz Ürgüp Belediye Başkanı olan 20. yılına kadar Kürşat Numanoğlu'nun:

  ‘‘Damat İbrahim Paşa'dan sonra Nevşehir'e en büyük hizmeti yapan ANAP. Onun için muhacir diliyle na ruassa (arıya), nokonot (Kırat'a değil)’’

  Nevşehir'in 3 milletvekili var. Dağılımı 1-1-1 olmasına kesin gözüyle bakılıyor. En rahatı FP. Geriye kalan 2'si için MHP, ANAP ve DYP yarışıyor. Daha iyi çalışan kazanacak. Ancak geçen seçimde MHP barajı aşamadığı için Esat Kıratlıoğlu'nu Meclis'e gönderen DYP kazanırsa, sürpriz olacak.

  Belediye başkanlığında ise FP'li şimdiki başkan, DYP ve ANAP'ın adayları ile yarışacak.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı