Gündem Haberleri

  Seçimi erteletmeyin mesajına Hoca'dan ret

  Hürriyet Haber
  17.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küskünlere perde arkasından destek veren, kapatılan RP'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan'la eski koalisyon ortağı DYP Lideri Tansu Çiller ipleri kopardı.

  Erbakan, kendisine Sakarya Milletvekili Nevzat Ercan aracılığıyla ‘‘Seçimleri erteletmeyin. Siyasi yasakların kaldırılmasını yeni Meclis halletsin’’ mesajı gönderen Çiller'e ret yanıtı verdi.

  Çiller, önceki gün Nevzat Ercan'ı Bilkent'e çağırarak, ‘‘Git, Hoca'yla konuş. Ne yapmak istiyor. Onun yasağını yeni Meclis kaldırsın. Seçimlerin ertelenmesi bu ara dönemi uzatmaktan başka bir işe yaramaz’’ dedi. Ercan'ı sıkı sıkı tembihleyen Çiller, ‘‘Başörtüsü zülmü var diyorlardı. Hatta 18 Nisan'ı beklemeden Aralıkta seçim yapalım diyorlardı. Şimdi ne değişti. Hoca'ya yapılan haksızlık önleyecek diye millete ve diğer siyasi partilere haksızlık yapılıyor. Bunu doğru bulmuyoruz’’ mesajını iletmesini istedi.

  Ercan da, Erbakan'la Balgat'taki konutunda yaklaşık bir saat görüştü. Erbakan, Çiller'in mesajına ‘‘Siyaset fırsatları değerlendirme sanatıdır. Demokratikleşme yolunda adım atılması için oluşan bu şartları değerlendirmek hakkımızdır. Gerekirse seçimler ertelenmelidir’’ dedi. Erbakan, Ercan'a bu şartların değişmesi ve siyasi yasakların kaldırılması için gerekirse hükümeti düşürmeye çalışacakları mesajını da verdi. Erbakan, Meclis'teki küskünler hareketinin Türkiye'nin demokratikleşmesi yolunda tarihi bir sınav verdiğini de iddia etti.

  Erbakan'ın mesajını bizzat Ercan'dan alan Çiller, son derece rahatsız oldu ve ‘‘Demokrasi mücadelesi diyorlar. Ama düşündükleri yalnızca kendi siyasi gelecekleri Biz bu seçimlerin ertelenmesine izin vermeyeceğiz’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı