Gündem Haberleri

  Seçime marş marş

  Hürriyet Haber
  20.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'yi krize sürüklemek pahasına, sırf koltuklarını korumak için seçimleri erteletmeyi hedefleyen küskün milletvekilleri bir darbe de FP'den yedi. Küskünler, kendi aralarında bile tam anlamıyla bir fikir birliğine varamazken, FP, seçim erteleme önergesine destek vermeyeceğini açıkladı.

  TBMM'de olağanüstü toplantı sürecinde yapılan oylamalarda sayıları giderek düşen küskünlere bir darbe de FP'den geldi. Küskünler, seçimlerin ertelenmesi önergesi verip, grup kurmayı tartışırken, FP Grup Başkanvekili Abdullatif Şener'in açıklaması şok etkisi yarattı. Şener, küskünlerin hazırlayacağı seçim erteleme önergesine destek vermeyeceklerini açıkladı. Küskünlerin strateji belirlemeye çalıştığı saatlerde FP Grup Başkanvekili Abdüllatif Şener, ‘‘Küskün milletvekilleri seçimlerin ertelenmesine ilişkin tekliflerini gündeme getirebilirler. Nasıl bir tavır sergileyeceksiniz’’ sorusuna, ‘‘Seçimlerin ertelenmesi yönündeki teklife ret oyu vereceğiz’’ yanıtını verdi. Şener, parti olarak 18 Nisan'da seçim yapılması, insan hak ve hürriyetlerini sınırlandıran TCK'nın 312. maddesinin kaldırılması gerektiğine inandıklarını da söyledi.

  KUTAN DA ONAYLADI

  Şener'in seçimlerin ertelenmesine destek vermeyecekleri yönündeki açıklamasına Genel Bakan Recai Kutan'dan da onay geldi. Kutan, bu karara uymayan milletvekilleri hakkında işlem yapılmayacağını da vurguladı. Kutan, TBMM'deki camide kıldığı Cuma namazı sonrası gazetecilerin ertelemeye ilişkin sorularını yanıtladı. Böyle bir talep gelmesi durumunda ret oyu kullanacaklarını kaydeden Kutan, ‘‘Bu bir parti kararıdır. Arkadaşlarımızın genel kanaati bu istikamettedir. Grup kararı almayı düşünmüyoruz. Bu yönde davranmayan arkadaşlarımız için herhangi bir yaptırım yok. Görüşümüz destek olmama yönündedir’’ dedi. Bu tavırlarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun açıklamasının etkisi olup olmadığı sorusuna Kutan, ‘‘Hayır... Sayın Kıvrıkoğlu'nun söylediği birşey yok ki, etkisi olsun. Şahsi olarak görüşlerini ifade etmiştir’’ yanıtını verdi. TCK'nın 312. maddesinde yapılması düşünülen değişiklik konusundaki bir soru üzerine ise Kutan, ‘‘Batılı anlamda bir özgürlük tatbikatı olacaksa, 312 kaldırılmalıdır. Demokrasi denince herkesten önde görünme iddiasındaki partilerin birçoğu sınıfta kalmıştır’’ diye konuştu.

  HERKES BAŞKA TELDEN

  Gensorunun gündeme alınması görüşmelerinde 30 fire veren ve moralleri bozulan küskünler, günün ilk saatlerinden itibaren değerlendirme yapmaya başladılar. Bir grup küskün, gensoru sonucunu gördükten sonra yeni karar alma yolunda görüş belirtirken, bir bölümü de seçimlerin iptali için hemen harekete geçmeyi önerdi. Ancak, FP'nin desteği olmadan amaca ulaşmanın mümkün olmadığı tartışıldı. Küskünlerin öncülerinden ANAP'lı Ahmet Alkan, seçim erteleme önergesinin verilmesi konusunda aralarında görüş ayrılığı olduğunu söyledi. Alkan, ‘‘Kafamız karışık. Süreci nasıl kullanacağımızı tartışıyoruz. Bir grup arkadaşımız gensorunun sonucunu görmekten yana. Eğer hükümet düşürülürse ona göre grup kurmayı öneriyor. Bir grup ise zamanın sınırlı olduğunu belirterek sürecin şimdiden başlatılmasını istiyor’’ dedi. FP'nin de benzer tereddütleri yaşadığını söyleyen Alkan, ‘‘Bu bir anonim hareket. Bir karar verirken, sürekli birbirimize danışıyoruz’’ dedi.

  HEDEF GÜRKAN'IN KOLTUĞU

  Meclis toplantısını gelecek hafta DSP'li Uluç Gürkan'ın yönetmesini engellemek isteyen küskünler, DEPAR ya da DTP çatısı altında grup oluşturmayı amaçlıyor. CHP'li Mahmut Işık, ‘‘İmzacılar olarak iki grup oluşturacağız. Bu gruplardan biri 60 kişilik olacak ve 59 kişi olan DSP'nin başkanvekilliği bize geçecek. Böylece DSP'li Uluç Gürkan'ı başkanvekilliğinden düşüreceğiz’’ dedi. Işık, 48 küskünün de DYP'den istifa ederek, bu partinin Meclis Başkanvekili olan Kamer Genç'i de görevden düşüreceğini öne sürdü. Küskünlerin bu yeni planı FP'nin açıklamalarıyla ortada kaldı.

  MECLİS'İ TOPLAYAMADILAR

  FP ile küskünler arasındaki soğukluk dün hemen kendini gösterdi ve Genel Kurul çalışması yapılamadı. TBMM'nin FP'li Başkanvekili Yasin Hatipoğlu iki kez toplantı yeter sayısını aramasına rağmen çoğunluk sağlanamadı. Yoklamaya az sayıda küskün katıldı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı