GeriGündem Seçimden sonra çözüme hazır olalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seçimden sonra çözüme hazır olalım

Başbakan Tayyip Erdoğan, ‘KKTC’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra çözüme yönelik yeni gelişmelere iki taraf da hazır olmalı’ dedi. Erdoğan, dün Güney Kıbrıs Ana Muhalefet Partisi Lideri Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Genel Başkanı Nikos Anastasiadis’i İstanbul’da kabul eti.

Rum kaynaklarından alınan bilgilere göre; dostane bir havada geçen görüşmede Anastasiadis, Rum tarafının kaygılarını ilettiği Erdoğan’a bir takım jestler beklediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan da, ‘Bahsettiğiniz konular görüşmeler başlarsa masaya konulabilir’ diye karşılık verdi.

Başbakan Erdoğan, çözümsüzlüğün çözüm olamayacağını, geçmiş yönetimlerle çelişmekle beraber kendilerinin çözüm yanlısı olduğunu vurguladı. Erdoğan, ‘KKTC’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra iki taraf da yeni çözüme yönelik sürece hazır olmalıdır’ diye konuştu. Erdoğan, seçim sonrası ortaya çıkacak manzaranın görülmesi gerektiğini, sonuca göre Karamanlis’in ve kendisinin de desteklediği şekilde, çözüm girişimlerinin önce gayri resmi temaslarla başlayabileceğini söyledi.

Başbakan’a barış tabağı

Görüşmeler sonrası DİSİ Lideri Nikos Anastasiadis, Başbakan Erdoğan’a üzerinde güvencin figürüyle, Türkçe ve Yunanca ‘Barış’ yazılı bir gümüş tabak hediye etti. Başbakan Erdoğan da Anastasiadis’e ‘İstanbul Gravürü’ verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle