Gündem Haberleri

  Seçim sonuçları provoke edilebilir

  Hürriyet Haber
  13.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, seçim sonuçlarının provokasyona açık olduğunu, bazı özel grupların da bunun için çaba harcadığını öne sürdü. 11. cumhurbaşkanını Meclis’te seçtirmek isteyenlerin "7 yılı kurtaralım. Bize benzer bir cumhurbaşkanı seçelim" düşüncesinde olduğunu söyleyen Arınç, önceki akşam Kanal 24’teki programda şöyle konuştu:

  İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

  SEÇİM
  sonuçlarının şu veya bu şekilde provoke edilmesi, sandık başlarında birtakım hileli işlemlere başvurulması mümkündür. Bunun için bazı grupların özel çaba gösterdiklerini biliyoruz. Sandık kurulu başkanı ve üyelerinin, hem dışarıdan yapılacak müdahalelere, hem de kendi içerisinde her oyun değer kazanmasına dikkat etmesi lazım. Bu seçimde her partinin müşterek rakibi AKP. Açıkgöz ve işgüzar bir kısım partililer, sandık başlarındaki işlemlere müdahale ederek kanunsuz işlemler yapabilirler. Devleti kastetmiyorum, bunu amaçlayanlar, bu olayları yapabilirler.

  İKİ SEÇENEK Eğer yaptığımız Anayasa değişikliklerini takip edecek olursak; bu, halkoylamasına 21 Ekimde sunulacak. Halkoylamasıyla bu Anayasa değişiklikleri kabul edilirse, kanun haline gelecek. Bundan sonraki 40 gün içinde, Aralık ayının ortası gibi olabilir. Aralık ayı sonunda 11. cumhurbaşkanını, halk tarafından seçebileceğiz. Yeni

  ÇİFTÇİYİ AZARLADI

  Manisa’nın Sarıgöl İlçesi’ne bağlı Bağlıca Köyü tarım kooperatifinin önceki günkü binasının açılışında "Çiftçiyi öldürdünüz. Alaşehir Suma Fabrikası’nı sattınız. Üzümün kilosu 40 Ykr’den satıldı" diyen 70 yaşındaki Mehmet Boğa, Arınç’ı kızdırdı. AKP’ye oy verdiğini de söyleyen Boğa’yı, "Sağdan soldan laf atarsanız, hem kötü niyetli hem saygısız olursunuz" diye azarladı. Arınç, Sarıgöl Belediye Başkanı CHP’li Ömer Karca’ya da dönerek, "Eğer birileri buraya özel adam gönderirse, sen kulaklarından çekersin. Çekemezsen bana söylersin, ben icabına bakarım" dedi. Daha sonra Yıldırım Beyazıt Parkı’nda Alaşehirliler’e konuşma yapan Arınç’ın sözleri bu kez de çiftçi Yusuf Gençsoylu ve nalbur Hüsnü Yağcı tarafından kesildi. Arınç, "23 Temmuz’da bizi unutursunuz" diyen Gençsoylu’ya kızdı, "Seni kim yolladı buraya terbiyesiz. Ben Meclis Başkanı’yım. Bir insan konuşurken lafı kesilmez. İzin iste vereyim. Ben Meclisi de böyle yönetiyorum. Baykal söz ister ben veririm" dedi.
  Meclis tablosundan bir cumhurbaşkanı çıkabilirin kabul edilmesi halinde, seçim yapılmalıdır. Çünkü 6 ay öncesinden artık Türkiye normalleşmelidir, cumhurbaşkanı seçimini yapmalıdır. Danışma Kurulu toplanır, siyasi parti gruplarıyla bir araya gelir. Bunu Meclis’e sunar, Meclis kabul ettiği takdirde, cumhurbaşkanı seçimi, 16 Nisan’da nasıl başladıysa o şekilde de başlayabilir.

  7 YILIN HESABI Burada ’cumhurbaşkanı bu Meclis tarafından seçilmeli’ diyenler ’En azından 7 seneyi kurtaralım, 367 şart olduğu için şu anda bu 367’ye uygun vasıfta biri seçilirse, halk tarafından seçilmesinden daha iyi olur, bize daha fazla benzer’ diye düşünüyorlar. Baykal’ın amacı üzüm yemek değil, bağcı dövmektir. Çok açık görünen budur. Baykal ve ekibi, Başbakan Erdoğan ’Parlamentoda uzlaşma ararız’ açıklamasından sonra, ’Meclis dışından olsun’ demeye başladı. İki yıldan beri CHP-MHP koalisyonuna yönelik bir çalışma var. Bunlara antisivil demek yetmez. Çırpınış içinde, demokrasiyi, sandığı hazmedemeyen zeminler.

  SEZER TÜRÜNDE TEK Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e oy verdiğim için pişman olmadım ancak hayal kırıklığı yaşadım. Yeni cumhurbaşkanı, kim olursa olsun, Sayın Sezer gibi olmayacaktır. O bundan sonra kendi türünde bir ilk ve tek olarak anılacaktır.

  Emaneti teslim ediyorum

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, dün Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Manisa’daki mitinge katıldı. Arınç, konuşmasında, "Beş yıldır Meclis Başkanı’yım. Meclis’i müdahalelerden korumak için, Meclis’in iradesinin en yüksek irade olduğunu ispatlamak için, ne yaptıysam milletle beraber yaptım. Emaneti tekrar size teslim ediyorum" dedi. Arınç’ın sözleri ’Yeni dönemde Meclis Başkanı olmayacaK’ diye yorumlandı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı