Gündem Haberleri

  Seçim sonrası piyasa canlanır

  Hürriyet Haber
  09.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fiat Grubu’nun, efsanevi mini otomobili F.500’ün Torino’de yapılan 50’nci yıl kutlamalarına Fiat’ın Türkiye ayağını oluşturan Koç Grubu tepe yöneticileri de hazır bulundu.

  Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un başka bir programı ile çakışması nedeniyle gelemediği kutlamalara Koç Grubu COE’su Bülent Bulgurlu, TOFAŞ Otomotiv CEO’su Ali Pandır, Fiat Marka Direktörü Okan Baş ve Tofaş pazarlama ve tanıtım gurubundan bazı yöneticiler de katıldı. Kutlamalar sırasında, Tofaş CEO’su Pandır ve Fiat Marka Direktörü Baş ile çok kısa süreli sohbet etme fırsatı bulduk.

  SEÇİMDEN SONRA CANLANIR: Sektöre ilişkin sorularımızı cevaplandıran Pandır, otomotiv pazarının bu dönemde iyice daraldığını belirterek, "Yaz ayları zaten durgun geçer ardından da bir yükselme yaşanır. Seçimlerden sonra sektörde bir canlanma bekliyorum" dedi. Seçimlerden sonrası canlılık ile hemen ağustos ayını kastetmediğinin altını çizen Pandır, şunları söyledi: "Özellikle eylülden itibaren hareketlilik bekliyoruz. Bu sadece otomoivde değil koç Holding’in beyaz eşya gibi diğer perakende sektörlerde de bildiğim kadarıyla benzer bir beklenti söz konusu" diye konuştu.

  TEK PARTİ İKTİDARI OLABİLİR: Otomotiv sektörünün bu yıl 600 binin biraz altında kalacağını ve bunun da yaklaşık yüzde 12 gibi bir daralmayı ifade ettiğini belirten Pandır, seçimlere ilişkin bir sorumuza ise şu karşılığı verdi: "Şu andaki duruma göre, iki siyasi parti barajı aşıp Meclis’e girebilecek gibi görünüyor. Üçüncü parti ihtimali biraz zayıf bir olasılık. İki partinin girmesi halinde ise tek parti hükümeti kurulacaktır. Bu, istikrar açısından olumlu sayılabilir."

  İMAJA KATKI YAPACAK: Fiat Marka Direktörü Dkan Baş, "Fita 500 tipi mini otomobiller, İtalyan otomotiv grubu Fiat’ın 50 yıl önceki varlığının en önemli sigmesi, bir tür temel taşıydı. Aradan geçen zamanda bu sembol biraz yara almıştı. Şimdi yeniden doğuşu ifade ediyor bu kutlama. F.500 bir Ipod, bir ikon. Bu yenilenerek tekrar piyasaya sunulan F.500’de amaç satıştan çok imaja katkı sağlamak, bu katkı yapacağı kesin" diye konuştu. Baş, yenilenen F 500’ün ne zaman Türkiye’ye geleceği konusunda kesin bir tarih veremeyeceklerini, ancak 2008’in ilk çeyreğinde bu araçların da satışa sunulabileceği mesajını verdi. Tofaş CEO’bsu Ali Pandır, biraz daha kesin bir ifadeyle mart-nisan 2008’de Türkiye’de satışına başlanabileceğini ifade etti. Pandır, Mini Cargo’nun aralık ayının ikinci yarısında Türkiye’de ve Avrupa’da satışa çıkması için çalıştıklarını da söyledi. Avrupa’da Mini Cargo lansmanları için 2008’in belirlendiğini, ama talep üzerine bunun 2007 yılı sonuna çekilmesine çalışıldığını belirtti. Pandır, Doblo’nun yerine gelecek yeni ticari aracın sadece Fiat markası için üretileceğini de belirterek, "Doblo’nun üretimi başka ülkelerde devam edebilir" bilgisini verdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı