Gündem Haberleri

  Seçim sıkıyönetimi

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit, MGK'nın kararı üzerine din istismarını ve laiklik aleyhtarı propagandayı önleyecek bir genelge hazırlıyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş da, dün HADEP'in kapatılması için dava açtı, ayrıca FP'yi uyarıcı bir yazı düzenlemeye başladı.

  Milli Güvenlik Kurulu kararı üzerine harekete geçen hükümet, seçim kampanyasında din istismarının önüne geçmek için genelge hazırlıyor. Başbakan Bülent Ecevit ve kurmaylarının dün hazırlığını başlattığı genelge, seçim kampanyasının yakın takibe alınmasını içeriyor. Buna göre, mülki amirler adayların yapacağı konuşmalardan dağıtacakları el ilanlarına kadar kampanyayı yakın takibe alacak ve gerektiğinde müdahale edecek. ‘Sıkıyönetim Genelgesi’ ile seçime katılacak 21 siyasi partinin adayları ve parti sözcüleri takip edilecek. Propaganda dönemi öncesi ve bu dönem boyunca adayların tüm faaliyetleri ve konuşmaları gözaltına alınacak.

  Din istismarı yapan aday ya da parti sözcüsü hakkında, cumhuriyet başsavcılıkları ile mülki amirler de harekete geçecek ve işlem yaptıracak. Savcılar gibi mülki amirlerin de seçim kampanyalarında ‘Din istismarı, yıkıcı ve bölücü’ faaliyetleri izleyerek, Emniyet'ten bu tür propaganda malzemelerini toplatmaları istenebilecek. İstihbarat birimleri tarafından ‘Özel izleme ekipleri’ oluşturularak, özellikle camilerde yoğunlaşacağı öne sürülen yasadışı propaganda engellenecek.

  ECEVİT ÇALIŞIYOR

  Genelge üzerinde dün Başbakan Ecevit ve kurmayları çalıştı. Genelgeyle bölücü ve yıkıcı faaliyette bulunan adaylar hakkında 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'la, Siyasi Partiler Yasası ve Türk Ceza Yasası hükümlerinin uygulanması istenecek.

  Bu arada müftülerin de imamlar ve vaizleri uyarmaları ve bu yönde camilerde propaganda yaptırmamaları istenecek. İmamların, cami içinde ve çevresinde dini propaganda yapanların camaat tarafından yalnız bırakılması yönünde telkinlerde bulunması da istenecek. Özellikle seçim propaganda ve yasaklarının başladığı 8 Nisan ile bittiği tarih olan 17 Nisan saat 18.00'e kadar olan süre içisinde, bu konuda daha sıkı bir takip yapılacak.

  Yargı çevrelerinde, bu genelgenin özellikle din istismarı ve yıkıcı bölücü propagandayı yasaklayan TCK'nın 141, 412 ve 163. madde benzeri maddelerin TCK'da bulunmaması ve yasal boşluk bulunması nedeniyle savcılıkların işlem yapamaması yüzünden çıkarıldığı da belirtiliyor.

  RADYO VE TV'LERE GÖZALTI

  Yüksek Seçim Kurul'u seçim döneminin başladığı 4 Ocak'ta Adalet Bakanlığı kanalı ile tüm il seçim kurulu başkanlıklarına ve cumhuriyet başsavcılıklarına bir genelge göndererek, seçimlerle ilgili radyo ve televizyon yayınlarının gözaltına alınmasını istemişti. Bu genelgede de mevzuata aykırı yayın yapın irticai ve bölücü radyo ve televizyonlar hakkında işlem yapılmasını istemişti.

  Komutanların da bu konuda bir süreden beri endişelerinin olduğu ve bu amaçla da başta Cumhurbaşkanı Demirel olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu'ndan bazı yetkililerle bir dizi görüşme yaptığı da belirtilmişti.

  ‘Hayırlı olsun’ ziyareti

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, kuvvet komutanlarıyla birlikte Başbakan Bülent Ecevit'e ‘‘Hayırlı olsun’’ ziyaretinde bulundu. Kıvrıkoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Salim Dervişoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir'le dün saat 11.00'da Başbakanlık Merkez Binası'na geldi. Komutanların ziyareti 55 dakika sürdü. Ziyarette Irak'taki son gelişmeler, Başbakanlık bünyesinde kurulu Sivil Çalışma Grubu'nun etkinliğinin artırılması ve TSK'nın ihtiyaçlarının aralarında olduğu çeşitli konuların ele alındığı öğrenildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı