GeriGündem Seçim olacak, yolu yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seçim olacak, yolu yok

Seçim startını Trabzon'da veren Başbakan Ecevit, ‘‘Bu seçim yapılacak başka yolu yok’’ dedi. Ecevit, huzursuzluğun nedeninin Fazilet Partisi ve Baykal olduğunu söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit, Meclis'in tekrar toplanmasını, seçimde tek şanslı parti görünen ‘DSP’nin Meclis'e hapsedilmek istenmesine' bağladı. Seçimler 18 Nisan'da yapılmazsa, olacakların sorumluluğunun kendilerine yüklenemeyeceğine dikkat çeken Ecevit, hangi tarihte yapılırsa yapılsın seçimlerden birinci parti olarak çıkacaklarını savundu.

Ecevit, sıksık ‘Bu seçim olacak, başka yolu yok’ sloganlarıyla kesilen konuşmasında, ‘‘Benim konuşmama gerek yok. Siz bu sloganla gerekeni söylediniz. Madem öyle istiyorsunuz, elbette olacak’’ dedi. Ecevit bu sloganı çok beğendi ve halka bir kaç kez tekrarlattı.

ANAP ve DYP'ye hükümet görevini kendilerine emanet ettikleri için teşekkür eden Ecevit'in, CHP lideri Deniz Baykal, FP ve yasaklı Necmettin Erbakan'a yüklendiği konuşması özetle şöyle:

SORUMLU BAYKAL VE FP

Şimdi huzursuzluk dönemine giriyoruz. Bunun sorumlusu DSP olmayacak. Erken seçim diye direten, partisinin şanslı olmadığını görünce o erken seçimi rafa kaldırtmak isteyen Baykal ve çalımından geçilmeyen FP olacak. Fakat usta yarışçılar yarışın sonuna doğru hızını gösterir. Seçim yarışının sonuna doğru da DSP öne geçti. FP erken seçimden kaytarmak için oyun üstüne oyun çevirmeye başladı.

CHP BARAJDA ZORLANIR

1995'te solun birincisi idik. 18 Nisan'da Türkiye'nin 1. partisi olacağız. Eğer karşı çıkmamıza rağmen seçim 2000'e ertelenirse zafer yine DSP'nin olacak. Çünkü millet DSP'nin tadına vardı. Özlediği huzura, devlet ciddiyetine kavuştu. Seçim hangi tarihte yapılırsa yapılsın CHP barajı zorla aşacak veya aşamayacak. FP de gerilerde kalacak.

OK KENDİLERİNİ VURACAK

FP, Meclis'te ayak oyunlarıyla Erbakan'ın devlete, Atatürk'e, laik demokratik cumhuriyete karşı küskünlüğünü gündeme getirmeye çalışıyor. Küskün milletvekillerinden yararlanarak Meclis'i ve devleti teslim almaya çalışıyor. Ok yaydan çıkmıştır. Oku geri vermeye kalkışırlarsa ok kendilerini vuracaktır.

İSTİFA ETMEM

Ecevit, Trabzon uçağına binmeden önce bir gazetecinin, ‘Gazetelerde istifa edeceğiniz yolunda haberler var, edecek misiniz?’ sorusuna da şu yanıtı verdi:

‘‘Öyle bir şey söz konusu değil. Ben seçimle geldiğim görevlerden hep istifa ederek ayrıldım. Ama burada değişik bir durum var. Bizim kurduğumuz tek partili azınlık hükümeti. Şu aşamada görevden ayrılırsa Türkiye'de yeni hükümet kurma bakımından çok büyük zorluklar yaşanır. Bunlara neden olmak istemem.’’

Trabzon'da coşku vardı

Başbakan Bülent Ecevit, ilk seçim gezisini yanında eşi ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit, Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu olduğu halde Trabzon'a yaptı. Ecevit, Atatürk Meydanı'nda coşkulu ve kalabalık bir topluluğa seslendi. İlk görevlerinin Türkiye'yi 18 Nisan'da yapılacak milletvekili genel ve yerel seçimlere kazasız belasız ulaştırmak olduğunu kaydeden Ecevit, bunun ‘şerefli bir görev’ olduğunu ifade etti. 18 Nisan'da seçimler yapılmazsa görevlerinin sona ermiş olacağını belirten Ecevit, ‘‘Ondan sonra olacakların sorumluluğunu kimse bizden arayamaz’’ dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle